Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul’da Enflasyon Tırmanıyor: Yüzde 100’e Dayandı

İstanbul Ticaret Odası, 2022 Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Rekor artışlar dikkat çekmeye devam ediyor. İşte detaylar…
İstanbul’da Enflasyon Tırmanıyor: Yüzde 100’e Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul’da enflasyon yükselmeye devam ediyor. Haziran ayında yıllık bazda son 24 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon, Temmuz’da artmaya devam etti.

Bir önceki aya göre artış oranı yüzde 4,09 olurken, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 99,11 seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 100’e yaklaşarak yüzde 78,62 olan Türkiye ortalamasının üzerine çıktı.

Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise bir önceki aya göre yüzde 3,10, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 87,95’lik artış yaşandı.

En çok artış geçen ayda olduğu gibi yine sağlık ve kişisel bakımda meydana geldi.
İstanbul Enflasyon Yükseliş Sürüyor
Kaynak: İTO

Sektörel bazda değerlendirildiğinde artmaya devam eden oranlar dikkat çekmeyi sürdürüyor.

2022 yılı Temmuz ayı göstergelerine bakıldığında perakende fiyatlarında bir önceki aya göre sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 17,31, ev eşyası harcamalarında yüzde 7,70, gıda harcamalarında yüzde 4,83, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında 4,44, giyim harcamalarında yüzde 2,63, konutta yüzde 2,15, diğer harcamalarda yüzde 0,81 oranında artış gözlemlenirken, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yüzde 4,55 oranında bir azalış meydana geldi.

Toptan fiyatlardaki istatistiklerde ise Temmuz 2022’de bir önceki aya göre işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 6,03, gıda maddelerinde yüzde 5,99, inşaat malzemelerinde yüzde 3,97 artış gerçekleşirken, madenler grubunda yüzde 7,51, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 0,97, kimyevi maddeler grubunda yüzde 0,72 düşüş yaşandı.

Mensucat grubunda ise fiyat değişimi gerçekleşmedi.

İstanbul’da Enflasyon Haziran’da da 24 Yılın Zirvesindeydi

İTO tarafından açıklanan verilere göre İstanbul’un enflasyonu Haziran ayında yüzde 94,19 ile 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Söz konusu dönemde aylık artış oranı yüzde 4,03 olurken, 2021 yılının sonuna göre yüzde 54,86 oranında artış kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu