Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya İmalat PMI Ekim’de 57,4’e Düştü

Açıklanan verilere göre İspanya’nın imalat ekonomisi Ekim’de zayıfladı.
İspanya İmalat PMI Ekim’de 57,4’e Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İspanya için Ekim ayı İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı.

Buna göre İmalat PMI Ekim’de 57,4’e düştü. İmalat PMI Ağustos’taki 59,5’ten 2021 yılının Eylül ayında 58,1‘e düşmüştü.

Arz yönlü kısıtlamalar büyümeyi sınırlamaya devam ederken çıktı, gözle görülür şekilde daha yavaş bir oranda yeniden yükseldi.
İspanya İmalat PMI Yükseliş
KAYNAK: IHS Markit

Satıcı teslimat süreleri rekor seviyelerde bozulurken maliyet ve ücret enflasyonu, anketin en yüksek seviyelerine çıktı. IHS Markit İspanya İmalat PMI, Mart’tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Bununla birlikte, son okuma 50 eşiğinin üzerinde kaldı ve art arda dokuzuncu ay için sektörel büyümeye işaret etti.

Bununla birlikte genişleme işaret etmesine rağmen manşet numarasının yüzeyinin altında birkaç endişe verici gelişme vardı.

Son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Paul Smith; İspanya’nın imalat ekonomisinin Ekim ayında güçlü bir şekilde genişlemeye devam ettiğini söyledi. Ancak arz kısıtlamalarının ve fiyat baskılarının çifte darbesinin üretim artışını gözle görülür şekilde sınırladığını ekledi.

Firmalar büyümenin sürdürüleceği konusunda iyimser kalırken, önümüzdeki 12 ay boyunca üreticilerin en büyük korkusunu fiyat baskılarının azalmaması konusundaki endişeler olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu