Yatırım yapmaya başla!

İran Cumhurbaşkanı: “Yaptırımlara Rağmen Petrokimya Projeleri Hayata Geçirilecek”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yaptırımlarına rağmen petrol üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceklerini söyledi.
İran Cumhurbaşkanı: “Yaptırımlara Rağmen Petrokimya Projeleri Hayata Geçirilecek”

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını hayata geçirmesine az bir zaman kaldı. Kasım ayından itibaren uygulamaya konulacağı bilinen yaptırımlara rağmen İran’da petrokimya projelerine yatırım yapılmaya devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin güneybatısındaki Buşehr eyaletine bağlı Aseluye kentinde, 3 petrokimya projesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada sektör hakkında açıklamalarda bulundu.

Hasan Ruhani, İran’ın ekonomik ve psikolojik bir savaş ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mercan Petrokimya Metanol Projesi, Perdis Petrokimya 3’üncü Ünitesi ve Demavend Petrokimya Santrali’nin açılış törenlerine katılan Ruhani, devlet televizyonundan yayınlanan açıklamasında, düşmanlar tarafından yapılan komplolarda yeni bir aşamaya gelindiğini, ülkelerinin ekonomik bir savaş içerisinde olduğunu ancak tüm bunlara rağmen petrokimya projelerinin hayata geçirildiğini söyledi.

İçinde bulundukları savaşın ön cephesinde ekonominin yükünü omuzlayan petrol ve gaz sektörlerinin olduğunu belirtti.

Kasım ayında devreye sokulması planlanan ABD’nin yeni yaptırımları ile İran’ın bağımsızlığını hedef aldığını söyleyen Ruhani, bu yaptırımların kendilerini durdurmaya yetmeyeceğini, ellerindeki tüm imkanlarla petrol üretimine ve ihracata devam edeceklerini ifade etti.

Yıllık 62 milyon 150 bin ton petrokimya ve polimer ürünleri üreten İran’ın yeni projelerinin hizmete açılmasıyla birlikte, bu alandaki üretimin 65 milyon 550 tonu aşacağı biliniyor.

Bu arada İran’da dolar kuru 14 bin tümenden işlem görerek tarihi zirveyi gördü.

İran’da geçtiğimiz ay hükümet tarafından ilan edilen ekonomi paketinin dolar kurundaki yükselişi durdurması bekleniyordu, fakat bugünkü işlemlerde kur tarihi zirveyi yeniledi. Serbest piyasada dün 12 bin tümenden işlem gören ABD doları, bugün 14 bin tümene çıktı. İran hükümeti dolardaki aşırı yükseliş karşısında Nisan ayında aldığı önlemler kapsamında, döviz işlemlerinde bundan sonra Euro kullanılacağını duyurmuştu. Dolar kuru 4 bin 200 tümene sabitlenerek döviz bürolarının işlem yapması yasaklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum