Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran, Bitcoin Madencilerine Uyguladığı Yasağı Eylül’de Kaldırıyor

Madenciler sıcak yaz aylarındaki elektrik koruma politikasının ardından faaliyetlerine devam edebilecek.
İran, Bitcoin Madencilerine Uyguladığı Yasağı Eylül’de Kaldırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İran, Eylül ayının son haftasından itibaren Bitcoin ve kripto madencilerinin ülkede faaliyet göstermesine izin vereceğini açıkladı. Hükümet, Mayıs ayında ülkede kripto para madencilerinin operasyonlarını yasaklamıştı.

Bu karara sebep olarak, madencilerin yaz aylarında şebekeye aşırı yüklenmesi gösterilmişti. Bitcoin madencileri, İran’daki kesintisiz elektrik kesintileri ve elektrik kesintilerinden sorumlu tutuluyor. İran komşu Afganistan’a elektrik ihracatını durdurmuştu.

İran Madenciliği Yasal Hale Getirdi

İran Madenciliği Yasal Hale Getirdi

Nisan ayında Çinli yatırımcılar, aşırı elektrik tüketimiyle ilgili şikayetler nedeniyle dört ay boyunca hizmet dışı kaldıktan sonra ülkenin en büyük Bitcoin madencilik merkezini yeniden başlattı. Bu süre içerisinde BTC’nin fiyatında büyük düşler meydana geldi.

Bununla birlikte, yasadışı kripto madenciliği operasyonlarının, elektrik arzındaki önemli baskının nedeni olduğu bildiriliyor. Haziran ayında, İran’daki yetkililer düzenlenmiş kripto para madenciliği operasyonları için baskı yapmaya devam ederken, ülkenin ticaret bakanlığı 30 şirkete kripto madenciliği lisansı verdi.

İran, Ocak 2020’de verilen 1.000’den fazla lisansla Bitcoin madenciliğini yasallaştırmaya başladı. Hükümet ülkedeki ödemeler için kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısını düşünse bile, kripto madenciliği sektörünü parlamento ile yerelleştirmeye istekli görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%