Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Öncü Kompozit PMI Ekim’de 56,8’e Yükseldi

IHS Markit, İngiltere için öncü Kompozit PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı.
İngiltere Öncü Kompozit PMI Ekim’de 56,8’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yayımlanan rapora göre Ekim’de İngiltere’de öncü Kompozit PMI 56,8’e yükseldi. Beklenti 54’e işaret ediyordu.

Eylül’de Kompozit PMI 54,9 olmuş ve özel sektör faaliyetinde bu yazın başında görülen zirveden çok daha zayıf bir büyümeyi işaretlemişti.

Ankete göre İngiltere’de toparlanma Ekim’de ivme kazanırken arz kıtlığı imalat büyümesini vurdu ve maliyet enflasyonu yeni rekor seviyeye ulaştı.
İngiltere Kompozit Öncü Ekim
KAYNAK: IHS Markit

Kompozit PMI 3 ayın yükseğine ulaşırken İmalat PMI 2 ayın yükseğine, Hizmet PMI 3 ayın yükseğine ulaştı. Hizmet PMI için öncü veri Ekim’de 58’e yükselirken, İmalat PMI da 57,7’ye yükseldi.

Kompozit PMI, pandemi kısıtlamalarının geri alınması nedeniyle güçlü iş ve tüketici harcamalarına ilişkin raporların ortasında, Birleşik Krallık özel sektör ticari faaliyetlerinde güçlü ve hızlı bir artışa işaret etti.

IHS Markit Baş Ekonomisti Chris Williamson; “İngiltere ekonomisi Ekim ayında tekrar hız kazandı, ancak genişleme giderek hizmet sektörüne bağlı görünüyor ve bu da COVID-19 vakalarındaki son artış nedeniyle yavaşlamaya eğilimli duruyor” dedi.

Büyümeye, önümüzdeki aylarda kaçınılmaz olarak daha yüksek tüketici fiyatlarını besleyecek olan enflasyonist baskılarda benzeri görülmemiş bir artışın eşlik ettiğini ekleyerek uyarıda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu