Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası, Kripto Para Piyasasındaki Gelişmeleri Değerlendirdi

Finansal İstikrar Raporu, bu yıl kripto fiyatlarındaki ve ticaret faaliyetindeki büyük artışa dikkat çekiyor.
İngiltere Merkez Bankası, Kripto Para Piyasasındaki Gelişmeleri Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasındaki büyüme, ülkelerin merkez bankalarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda yatırımcıların güvenliğinin sağlanması amacıyla, borsalara bir dizi yaptırımlar uygulanıyor. İngiltere Merkez Bankası tarafından piyasadaki son gelişmeleri masaya yatıran bir rapor yayınlandı.

Finansal İstikrar Raporu’nda, 2021 yılı içerisindeki kripto ticaretindeki artışın sebeplerine yer verildi. Rapor Bitcoin ve Ethereum’un, Nisan 2021’e kadar olan 12 ay boyunca keskin bir değer artışı gördüğünü ve Mayıs ayında yaklaşık %50’lik düşüşleri nedeniyle oynak olduğuna yer veriyor.

Muhtemel Değişiklikler Masaya Yatırıldı

Muhtemel Değişiklikler Masaya Yatırıldı

BoE başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, kripto piyasasının perakende yatırımcılarla sınırlı kalması, bankanın sektörün potansiyel olarak oluşturduğu riskin kristalleşmeye başladığını ve aktif müdahaleyi gerektirdiğini hissetmediği anlamına geliyor.

Rapor, merkez bankasının pozisyonunu ve bu pozisyonun gelecekte değişmesi için gerçekleşmesi gereken muhtemel değişiklikleri özetliyor. Veriler kripto varlıkların büyük ölçüde perakende yatırımcılar tarafından tutulduğunu ve kurumsal yatırımcıların şu anda sınırlı riske sahip olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte kurumsal yatırımcılar, bankalar ve kilit ödeme sistemi operatörlerinden kripto varlıklara ve ilgili hizmetlere artan ilgiye dikkat çekildi. Bu gelişmelerin kripto varlıklar ile diğer sistemik finansal piyasalar ve kurumlar arasındaki bağlantıları artırabileceği tahmin ediliyor.

Birleşik Krallık, yakın zamanda Binance’a ülkedeki tüm düzenlenmiş faaliyetleri durdurmasını emretmesiyle kripto sektörünün bazı bölümlerine daha müdahaleci bir yaklaşım benimsiyor.

BoE Başkanı Andrew Bailey, merkez bankasının sektörün ve daha geniş kurumsal finans dünyasıyla olan ilişkisinin akıcı ve hızlı değiştiğinin farkında olduklarını ve süreci yakından izleyeceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%