Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Kripto Şirketleri Hükümetin Düzenleme Sürecini Hızlandırmasını İstiyor

Ülkede faaliyet gösteren 150’yi aşkın şirket düzenleyici kurumların onayını almayı bekliyor.
İngiltere’de Kripto Şirketleri Hükümetin Düzenleme Sürecini Hızlandırmasını İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin oluşturduğu dernek olan CryptoUK, düzenleyici kurum FCA’dan, yanıt verme ve sektör uzmanlığı eksikliği konusunda endişelerini dile getirdi. Gönderilen mektupta düzenleyicinin geçtiğimiz yıl kripto varlık ekibinin birliğini sağlayamadığına yer verildi.

50’den fazla kripto firmasını temsil eden ticaret birliği olan CryptoUK, Şansölye Rishi Sunak’ı, yüzlerce kripto girişimini belirsizliğe hapseden gecikmiş kara para aklama karşıtı kayıt sürecine müdahale etmeye çağırdı. Mektup, geçtiğimiz yıl kaydolmaya çalışan kripto şirketlerinin karşılaştığı zorlukları ana hatlarıyla anlatıyor.

Şirketler Aylardır Geri Dönüş Bekliyor

Şirketler Aylardır Geri Dönüş Bekliyor

Bazıları şirketler düzenleyiciden yanıt almak için sekiz aydan fazla bekledi. Geçen yılın yazında başvuran bir firma halen dönüş beklediğini belirtiyor. Diğerler şirketler ise başvurudan neredeyse bir yıl sonra yeni yöneticiler atandığını ve süreklilik eksikliği yaşandığını yazdı.

CryptoUK’un şansölye iddiası, FCA’nın geçen yıl kripto varlık ekibini dağıttığını da gösteriyor. Ekip tarafından yazılan mektuba göre, Mart 2018’de HM Treasury, Bank of England ve FCA’nın birleşik kripto politika çalışmalarına öncülük etmek için kurulan Cryptoasset Taskforce’un bir parçasını oluşturmuştu.

Birlik adına konuşan iş insanı Ian Taylor, “Birleşik Krallık’ın Cryptoasset Taskforce bünyesinde çalışarak edindiği yılların deneyimine sahip FCA personelinin çeşitli diğer departmanlara yeniden atandığı ve Cryptoasset Yetkilendirme Ekibinin genellikle yetersiz olduğu anlaşılıyor” açıklamasını yaptı.

Taylor kripto sicilini idare etmek için atanan az sayıda personelin, seleflerinin deneyiminden yoksun olduğunu ekledi. FCA, 2020’nin başlarında İngiliz kripto şirketleri için kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı denetleyicisi vasfı ile kuruldu. Firmalara başlangıçta 10 Ocak 2021’e kadar kaydolmaları söylendi.

150 Şirketin Başvurusundan 4’ü Onaylandı

150 Şirketin Başvurusundan 4'ü Onaylandı

Ancak geçen yılın sonlarında 150’den fazla bekleyen başvuruyla ve yalnızca dört firmanın kayıtlı olduğu görülüyor. Aradan geçen zaman içerisinde çok sayıda şirketin halen onay beklediği kaydedildi. Taylor yaşanan durum nedeniyle yüzlerce yeni işletmenin başvuruları onaylanıncaya kadar ticarete başlayamayacakları ve gelir elde edemeyeceklerini belirtiyor.

CryptoUK ayrıca bankacılık hizmetlerine yönelik erişim sorunlarının, sektörün büyümesinin önünde kritik bir engel olduğunun altını çizdi. Düzenleyici kurum FCA’dan mektup sonrası bir açıklama yapılmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu