Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Konut Fiyatı Büyümesi 2012 Sonundan Beri İlk Kez Negatif Bölgede

İngiltere konut fiyatları Haziran’da düşerek, Aralık 2012’den bu yana ilk kez negatif bölgeye girdi. Nedeni ise tahmin edileceği gibi pandemi oldu.
İngiltere Konut Fiyatı Büyümesi 2012 Sonundan Beri İlk Kez Negatif Bölgede
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi nedeniyle rekor düşük ekonomik veriler açıklayan İngiltere’den benzer bir haber daha geldi. İlk çeyrekteki yüzde 2,2’lik küçülmeyle GSYİH’sinde 40 yılın en büyük düşüşünü kaydeden İngiltere’deki konut fiyatlarının 2012’den bu yana ilk kez gerilediği bildirildi.

Nationwide, İngiltere’deki konut fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına göre Haziran’da yüzde 0,1 ile Aralık 2012’den bu yana ilk kez düştüğünü açıkladı.

Dünyanın en büyük inşaat toplumu olarak gösterilen Nationwide ayrıca koronavirüs kilitlemesinin konut piyasasına darbe indirdiğini söyleyerek emlak değerlerinin Mayıs’a kıyasla yüzde 1,4 düştüğünü belirtti. Bununla birlikte bölgesel konut fiyatı büyümesinin ikinci çeyrekte yüzde 0 ila yüzde eksi 5 aralığında kaldığını dile getirdi.

Veriler üzerine konuşan Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, İngiltere konut fiyatlarının Haziran’da Mayıs’taki yüzde 1,7 düşüşün ardından yüzde 1,4 düştüğünü kaydetti.
İngiltere İlk Çeyrek Düşüş
Kaynak: ONS

Mevsimsellikten arındırılmış bazda ise Haziran ayı konut fiyatları Nisan ayına göre %3,2 daha düşüktü. Yıllık konut fiyatı büyümesinin Aralık 2012’den beri ilk kez negatif bölgede olmasına dikkat çekilirken Gardner şu ifadeleri kullandı:

“Salgının sonucu olarak ekonomiye şokun büyüklüğü düşünüldüğünde yıllık konut fiyatı büyümesinin durması şaşırtıcı değil. Ekonomik çıktı, Mart ve Nisan boyunca benzeri görülmemiş bir %25 oranında düştü ki bu tüm finansal krizinde kaydedilenden neredeyse dört kat daha fazla.”

Konut piyasası faaliyetinin aynı zamanda virüsün yayılmasını önleme çabalarının bir sonucu olarak keskince düştüğünü dile getirdi.
İngiltere Konut Fiyatları Haziran Düşüş
Kaynak: Nationwide

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi’nden (HMRC) elde edilen son veriler Nisan’daki düşük seviyelerden sonra meskun emlak alış-satışlarında hafif bir toparlanma gösterse de Mayıs’ta 2019’a kıyasla hala yüzde 50 daha düşük olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki aylarda konut piyasasının görünümünün “oldukça belirsiz” olduğunu da ekledi. Bununla birlikte Gardner, kilitleme önlemleri hafifledikçe konut piyasası faaliyetinin yakın vadede artmasının beklendiğini ancak pandemi öncesi seviyelere dönülemeyeceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu