Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Konut Fiyatları Kasvetli Görünüme Rağmen Yükseldi

Bugün yayımlanan RICS anketi, İngiltere’de uygulanan ulusal kilitlenme nedeniyle alıcıların uzak durmasına rağmen konut fiyatlarının yükseldiğini gösterdi.
İngiltere’de Konut Fiyatları Kasvetli Görünüme Rağmen Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

RICS tarafından bugün yayımlanan anket sonuçları, üçüncü bir ulusal koronavirüs kilitlenmesinin ortasında emlak piyasasındaki zayıf hareketliliğe rağmen İngiltere konut fiyatlarının geçen ay yükseldiğini gösterdi.

Bu, Ocak’ta İngiltere konut fiyatlarının Mayıs’tan sonra ilk kez düştüğünü gösteren Halifax endeksine ve benzer sonuç bildiren Nationwide konut fiyatları endeksine karşı geldi. Yine de RICS anketi, İngiltere konut piyasasının sektörün üçüncü ulusal kilitlenme sırasında açık kalmasına izin verilmesine rağmen 2021’e daha zayıf bir temelde başladığını ortaya serdi.

Anketteki katılımcılar ülke çapındaki faaliyetlerin önceki aylara göre azaldığını bildirdi.
İngiltere Halifax Konut Fiyat Ocak 2021
Kaynak: Halifax

Ayrıca konut avcılarının kıt tedarikte uygun mülkler bulmasıyla değerler ülke genelinde arttı. Londra fiyatların düştüğünü gören tek bölge oldu. Emlakçılar da 31 Mart’ta 15.000 sterlin değerinde ev satın alma vergi indiriminin sona ermesini aşmak isteyen insanlardan gelen talebin devam ettiğini bildirdi.

Fakat alıcılar ve satıcılar genel olarak yüksek enfeksiyon oranları ve evde eğitim nedeniyle yüz yüze görüşme yapma konusunda isteksizdi. Ankete göre, yeni alıcı ilgisi ve anlaşmaya varılan satışlarda düşüşler oldu.

Bazıları, kısıtlamaların hafifletilmesinin bir bahar yükselişi yaratabileceğini söylerken temsilciler ikiye bölünmüş gibi göründü.
RICS Konut Fiyatı Endeksi Ocak 2021
Kaynak: Investing

Bazıları da damga vergisi tatilinin sona ermesinin ve artan işsizliğin bir gerçeklik kontrolü sağlayacağını öne sürdü.

RICS Baş Ekonomisti Simon Rubinsohn; son anketle ilgili üçüncü kilitlemede konut piyasasını açık tutma girişimlerine rağmen hem potansiyel alıcılardan gelen talepler hem de yeni talimatların gerilemesiyle sektördeki faaliyet seviyesi üzerinde belki de kaçınılmaz bir etki olduğunu söyledi.

Gerçek işlem rakamlarının önümüzdeki birkaç ay boyunca sabit kalacağını ve bunun da çoğu durumda geçen yılın arka planında kararlaştırılan anlaşmaların tamamlandığını yansıtacağını ekledi.

Bu arada, daha fazla alana ve daha fazla alana sahip mülklerin çekiciliğinin, ankete verilen yanıtlarda güçlü bir şekilde belirgin olmaya devam eden bir tema olduğunu savundu. Ayriyeten kiralama piyasasındaki mülklerin arzı ile ilgili yeni endişeleri belirgin olarak nitelendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu