Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonominin Daha Fazla Açılmasıyla İngiltere’de İşe Alımlar Eylül’de Güçlü Arttı

Yayımlanan yeni veriler, İngiltere’de ekonominin yeniden açılmasının ardından Eylül ayında işe alımların arttığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Ekonominin Daha Fazla Açılmasıyla İngiltere’de İşe Alımlar Eylül’de Güçlü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rekor düşük ekonomik verileri, artan vakaları, getirilen yeni kısıtlama önlemleri ve anlaşmasız Brexit riskiyle endişeleri artıran İngiltere için çift dipli durgunluk korkuları artıyor. Bununla birlikte ülkeden bazı toparlanma işaretleri de geliyor. Onlardan sonuncusu Eylül ayında işe alımların artması oldu.

İşlere ilişkin son KPMG ve REC raporu, kalıcı ve geçici işlere yerleştirilen insan sayısında bir artış olduğunu tespit etti.

Ekonominin daha fazla bölümü yeniden açıldıkça işe alım faaliyetinde daha güçlü artış olduğu söylenirken kalıcı yerleşimler ve geçici personel faturalamaları keskin bir şekilde yükseldi.

Panel üyeleri, Covid-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan kilitleme önlemlerinin kolaylaştırılmasının, daha fazla personel alımı yapılmasını sağladığını belirtti.
KPMG REC Raporu Eylül İşe Alım
Kaynak: KPMG

Aynı zamanda, hafif de olsa Şubat ayından bu yana ilk kez genel boş pozisyonlar arttı. Bununla birlikte, pandemiden kaynaklanan işten çıkarmalar, personel arzında önemli bir artışa yol açarak hem kalıcı hem de geçici işçiler için ücret eğilimlerini azalttı.

IHS Markit tarafından yaklaşık 400 Birleşik Krallık işe alım ve istihdam danışmanlığından oluşan bir panele gönderilen sorulara verilen yanıtlardan derlenen rapor; İngiltere işe alım danışmanlıklarının Eylül ayında genel işe alım faaliyetlerinde daha fazla artışa işaret ettiklerini gösterdi.

Geçici işe alım bildirileri 2018 sonundan bu yana en hızlı şekilde artarken kalıcı yerleştirme büyümesi yaklaşık iki yılın en güçlü seviyesinde gerçekleşti.

İyileşme, büyük ölçüde İngiltere ekonomisinin yeniden açılması ve Covid-19 kilitleme önlemlerinin hafifletilmesinin ardından projelerin yeniden başlatılmasıyla geniş ölçüde bağlantılı oldu.
İngiltere GSYİH
Kaynak: ONS

Eylül verileri, Şubat ayından bu yana marjinal de olsa genel açık kadrolarda ilk artışa işaret etti. Genişleme, daimi işçi talebinde yenilenen bir artış ve geçici açık kadrolarda sağlam bir artışla desteklendi.

Ağustos ayındaki rekor seviyeye yakın büyüme hızının azalmasına rağmen toplam aday mevcudiyeti Eylül ayında önemli bir hızda artmaya devam etti. Temel veriler, hem kalıcı hem de geçici personel arzının daha yumuşak ancak tarihsel olarak keskin oranlarda arttığını gösterdi. Daha yüksek aday sayıları büyük ölçüde devam eden işten çıkarmalarla bağlantılıydı.

Son anket sonuçlarına ilişkin yorum yapan KPMG Başkan Yardımcısı James Stewart, şöyle konuştu:

“İşe alma faaliyetinde daha fazla iyileşme görmek ve kalıcı personel atamalarındaki artışın neredeyse iki yılın en güçlüsü olması cesaret verici olsa da toplam aday mevcudiyetinde bir diğer hızlı artış görmek endişe verici. Önümüzdeki aylarda pandemi, Brexit ve izin planının yakında sona ermesiyle birlikte olacaklara dair artan tedirginlikle, Birleşik Krallık’taki işler için belirsizlik yakın zamanda ortadan kalkmayacak.”

REC Başkanı Neil Carberry ise kilitlenme sırasında talep düşüşünün boyutu göz önüne alındığında, bu aşamada personele olan talep düzeldikçe pozitif bölgeye dönüş beklediklerini dile getirdi.

Ülke genelinde durumun sektörler arasında farklılık gösterse de son anketin işgücü piyasasının her zaman roller yarattığını vurguladığını belirterek “mücadelemiz, insanların onları bulmasına yardımcı olmaktır” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu