Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İnşaat Sektörü 2020’yi Pozitif Bölgede Tamamladı

IHS Markit tarafından derlenen en son PMI verilerine göre, İngiltere inşaat şirketleri Aralık ayında ticari faaliyetlerinde sürekli bir toparlanma kaydetti.
İngiltere İnşaat Sektörü 2020’yi Pozitif Bölgede Tamamladı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS İngiltere İnşaat PMI Aralık 2020’de 54,6 seviyesinde gerçekleşti. Okuma, Kasım’daki 54,7‘den çok az değişirken 55 yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı. Verilere göre konut inşaatı öncülüğünde inşaat sektöründeki toparlanma Aralık ayında devam etti.

Daha güçlü sipariş defterleri, inşaat sektöründeki toparlanmanın hızlanmasına yardımcı oldu ve ankete katılanlar genellikle 2020’nin başlarında ertelenen projeler üzerindeki çalışmalara atıfta bulundu.

Daha yüksek talep seviyeleri, Aralık ayında istihdam sayılarında hafif bir artışa ve inşaat girdilerine yönelik talebin artmasını sağladı.
IHS Markit İngiltere İnşaat PMI
Kaynak: IHS Markit

Bununla birlikte Birleşik Krallık limanlarındaki gerilmiş tedarik zincirleri ve gecikmeler, daha uzun teslimat sürelerine ve Nisan 2019’dan bu yana en hızlı girdi maliyeti enflasyonuna neden oldu.

Sonucunda IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık İnşaat Toplam Faaliyet Endeksi Aralık’ta 54,6 olarak kaydedilerek yedinci ayında 50 eşiğinin üzerinde kaldı. Ticari aktivite de genişledi (51,2) ancak büyüme hızı, toparlanmanın geçtiğimiz Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Aralık ayında toplam yeni siparişler güçlü bir şekilde arttı ve mevcut genişleme dönemini yedi aya uzattı.

Ankete katılanlar, pandeminin başlangıcında ertelenen inşaat projelerinde yeni iş kazançlarının artmasının yanı sıra müşteri talebinin arttığını belirtti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü İngiltere İnşaat PMIArtan iş yükleri, 2020 yılının sonunda satın alma faaliyetinde keskin bir artışa katkıda bulundu ve genişleme oranı Kasım ayının altı yılın en yüksek seviyesine yakın bir seviyede kaldı. Bazı inşaat şirketleri, tedarikçiler arasında daha uzun tedarik süreleri olacağına dair endişeler nedeniyle girdi alımını öne çıkarma çabalarına da değindi.

Satıcı performansındaki en son düşüş, Haziran 2020’den bu yana en keskin olanıydı ve salgın öncesinde görülenden daha belirgindi. Satın alma fiyatları, arz sıkıntısı ve inşaat girdilerine yönelik güçlü talebin bir yansıması olarak, iki yıldan kısa bir sürede en yüksek hızla arttı.

Katılımcılar Ankete genellikle kereste ve çelik için artan fiyatları gösterdi. Aralık ayı verileri, genişleme oranı sadece marjinal olsa da inşaat sektöründe istihdam artışına dönüş olduğunu gösterdi.

Ek personel alımı, gelecekteki yeni projeler ve iş görünümüne ilişkin artan güveni yansıttı. Anket panelinin tam olarak yarısı (%50) 2021 boyunca ticari faaliyette bir artış öngörürken sadece %10‘u düşüş öngördü. Bu da Nisan 2017’den bu yana inşaat sektöründeki en güçlü iyimserliğin sinyalini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu