Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İnşaat Faaliyetlerinin Eylül’de de Toparlanması Engellendi

İngiltere'nin inşaat faaliyetlerini gösteren PMI anketi yayımlandı. Veri, malzeme ve personel sıkıntısına işaret etti.
İngiltere İnşaat Faaliyetlerinin Eylül’de de Toparlanması Engellendi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS tarafından İngiltere’nin Eylül ayı inşaat faaliyetlerini gösteren satın alma müdürleri endeksi (PMI) anketi yayımlandı. Buna göre; Eylül ayında inşaat PMI, 52,6 seviyelerine geriledi.

Ağustos ayında İngiltere İnşaat PMI Toplam Faaliyet Endeksi 58,7 seviyesinen 55,2 seviyesine geriledi. Buna karşın inşaat faaliyetleri son 7 ayın her birinde artış gösterdi. Sınırlı malzeme ve nakliye arzının genel inşaat faaliyeti üzerinde baskı oluşturmaya başladığı ifade edilmişti.

İngiltere’de inşaat faaliyetleri, malzeme ve personel sıkıntılarıyla gerilemeye devam ederken, 50 sınırının üstünde kaldı.
İngiltere İnşaat PMI Alt Kategorileri - Eylül 2021
Kaynak: IHS Markit

Ilımlı bir genişleme gösteren inşaat PMI verisi, sekiz ay boyunca en düşük toparlanma hızına işaret etti. Anket katılımcıları, yavaşlamayı tedarik zinciri soruları ve daha yumuşak talep kombinasyonuna bağladı.

İngiltere’de Eylül inşaat PMI anketi, üretim hacimlerinin sekiz ay boyunca en küçük ölçüde arttığını gösterdi. Ankete katılanlar, mevcut olmayan ulaşım, ciddi malzeme eksikliği ve devam eden personel sıkıntısı nedeniyle inşaat sahalarında yaşadıkları aksaklıkları ifade ettiler.

Ankete göre; Eylül’de taşeron mevcudiyetinde hızlı bir düşüş gerçekleşti. Dengesiz talep ve arz, anketin başladığı Nisan 1997’den bu yana taşeron ücretlerindeki en keskin artışa katkıda bulunduğunu gösterdi. Bazı firmalar, öngörülemeyen fiyatlandırma ortamının müşterilerin yeni siparişler konusunda karar vermelerini yavaşlattığını belirtirken, inşaat mühendisliği kategorisinde en büyük yavaşlama gerçekleşti.

Konut inşaatlarının Eylül’de yavaşladığı ifade edilirken, ticari segment en iyi performansı gösteren kategori olmaya devam etti. Alt sektörlerdeki dayanıklılığın Birleşik Krallık ekonomisinin yeniden açılmasıyla siparişlerdeki artıştan kaynaklandığı belirtildi. İnşaat şirketleri ise Eylül’de yeni işlerde ılımlı bir artış olduğunu söylerken, büyüme oranının keskin bir şekilde 2021 başından bu yana en zayıf noktasına gerilediği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu