Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Hizmet Sektörü PMI Şubat’ta 53,2’ye Geriledi

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için eylem planı hazırlayan İngiltere’de hizmet sektörü PMI Şubat’ta 53,2 seviyesine geriledi.
İngiltere Hizmet Sektörü PMI Şubat’ta 53,2’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit verilerine göre İngiltere’de hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında 53,2 seviyesine geriledi. Bir önceki ay 53,9 olarak açıklanmıştı. Sektörel öncü veri olarak kabul edilen PMI, 50 eşik değerinin üzerinde gelse de bir önceki aya kıyasla gerilediği için daralmaya işaret etti.

IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, İngiltere PMI verilerini değerlendirdi.

İngiltere PMIGenel seçimlerin ardından hizmet sektöründeki canlanmanın kısmen zayıfladığını söyleyen Williamson, Şubat ayındaki aksamaların koronavirüs salgınından kaynaklandığını belirtti. Hizmet sektörünün geçtiğimiz aylarda da risk altında olduğunu ve bunların da yine koronavirüse bağlı olduğunu ifade etti.

Salgının turizme bağlı olarak seyahat harcamalarını kısıtladığını, ulaştırmada iş hacmini düşürdüğünü belirtti. Bunun yanında artan panik havasıyla yatırımcı tarafında güven azaldığını ve finans piyasalarında oynaklığın arttığını sözlerine ekledi.

Hükümet koronavirüsle mücadele için hazırladığı eylem planını açıkladı.

Koronavirüs Eylem PlanıŞu an ülkede koronavirüsle enfekte kişi sayısı 50’yi aşmış durumda. İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock çok daha geniş çaplı bir yayılmanın olası olduğunu söyledi. İngiliz hükümeti salgının devam etmesi halinde virüsün yayılmasını önlemek için geniş tedbirler alınacağını açıkladı.

Bu kapsamda okulların kapatılacağı, insanlara evlerinden çalışmaları talimatının verileceği söylendi. Virüsün daha çok yayılması halinde ülkede işgünün beşte birinin hastalanacağı öngörülüyor.

Bu durumda kamu düzenini sağlamak için acil durum kapsamında askerlerin destek vereceği, hastanelerde acil olmayan tedavilerin erteleneceği, emekli olan doktor ve hemşirelerin ise göreve çağırılacağı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu