Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Daha Fazla Brexit Netliğinden Destek Alıyor

Yakından takip edilen bir anket, İngiltere ekonomisinin 2020’nin ilk aylarında toparlanmaya hazırlandığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
İngiltere Ekonomisi Daha Fazla Brexit Netliğinden Destek Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar tarafından yakından takip edilen bir anket, İngiltere ekonomisinin Boris Johnson’ın Muhafazakarlarının ikna edici zaferiyle Brexit’e dair daha fazla netlik ortaya çıktığından, 2020’nin ilk aylarında toparlanmaya hazırlanıyor gibi göründüğünü bildirdi.

IHS Markit ile İmtiyazlı Satınalma ve Tedarik Enstitüsü aylık iş koşulları ölçümlerinde, hizmetler sektörünün Aralık ayında istikrar kazandığı ve iyimserliğin 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı sonucuna ulaştı. Hizmetler sektörünün, İngiliz ekonomisinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturduğundan özellikle önemli olduğu vurgulandı.

Anketin satın alma yöneticileri endeksi, Aralık ayında Kasım’daki 49.3 seviyesinden 50’ye yükseldi.

İngiltere Satın Alma Yönetici Endeksi Aralık Yükseldi Endeks, büyümeyi daralmadan ayıran 50 işareti ile bir büyüme göstermese de iyimserlikteki yükselişin yakın gelecek için iyiye işaret ettiği aktarıldı.

IHS Markit direktörü Tim Moore, yeni işlerdeki ılımlı bir toparlanmanın önümüzdeki aylarda iş koşullarının iyileşmeye başlaması gerektiğine dair bir sinyal daha verdiğini belirterek bunun daha fazla Brexit netliği ile daha öngörülebilir bir politik manzaradan gelen duyarlılıkla desteklendiğini söyledi. Neticede Muhafazakarların Avam Kamarası’nda 80 kişilik bir çoğunluk kazandığını gören 12 Aralık seçimlerinden sonra daha büyük bir Brexit netliği ortaya çıktı.

Bu, Johnson’ın Avrupa Birliği ile Brexit anlaşmasını onaylamak için yeterli sayıya sahip olduğu, dolayısıyla ülkenin bloğu planlandığı gibi 31 Ocak’ta bırakması anlamına geliyor.

İngiltere Ekonomi Brexit Netliği Yardım Buna göre İngiltere 2020 sonuna kadar tarife içermeyen tek pazar ve gümrük birliği de dahil olmak üzere AB’nin ekonomik düzenlemeleri dahilinde kalacak. Bu süre zarfında Johnson, AB ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşması imzalamak üzerine çalışacak. Hedef pek çok uzman tarafından iyimser olarak yorumlansa da seçim sonucu en azından yakın gelecek hakkında netlik sağladı.

Çünkü seçim sonuçsuz kalsaydı Brexit belirsizliğinin devam edeceği veya kötüleşeceği konusunda endişeler vardı. Neticede Brexit belirsizliği, ülke Haziran 2016’da AB’den ayrılmaya oy verdiğinden bu yana İngiliz ekonomisi üzerinde baskı yaratmıştı.

Belirsizlik özellikle iş yatırımlarına darbe vururken pek çok veride gerileme görülmüştü. Ancak kazanılan netlikle rakamlar da toparlanmaya başladı. Örneğin Aralık ayında yıllık bazda yüzde 3.4 yükselen yeni otomobil satış rakamları, iyileşmeye işaret etti. Brexit belirsizliğinin devam eden etkisi, 2019’un genel rakamlarında açıktı ki sonuç yüzde 2.4 düşüşle 2.31 milyon olmuştu.

Bu, 2013’ten bu yana en zayıf seviyeydi ve ülkenin AB’den ayrılmak için oy verdiği yıl olan 2016 zirvesinin yüzde 14.2 altındaydı. EY ITEM Club’ın baş ekonomi danışmanı olan Howard Archer verilere ilişkin; “Otomobil sektörü, 2020’de ekonomiyi çevreleyen belirsizliklerin azalacağını umuyor” dedi. Ancak İngiltere’nin AB ile daha uzun vadeli ilişkisinin tam olarak nasıl bir şekil alacağı konusunda endişelerin olabileceğini de ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu