Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi 3Ç21’de Çeyreklik Bazda %1,3 Büyüdü

İkinci çeyrekte yüzde 5,5 büyümeyle iyimserlik yaratan İngiltere ekonomisi, üçüncü çeyrekte beklenti altı büyüdü.
İngiltere Ekonomisi 3Ç21’de Çeyreklik Bazda %1,3 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Temmuz-Eylül 2021 dönemine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini yayımladı. ONS’nin ilk tahminine göre üçüncü çeyrekte GYSİH çeyreklik bazda yüzde 1,3 büyüdü. Beklenti yüzde 1,5 idi.

Yıllık bazda yüzde 6,6 büyüdü. Beklenti yüzde 6,8 idi. 2021’in ikinci çeyreğinde ise ilk çeyreğe göre yüzde 4,8’lik tahmini aşarak bir önceki dönemdeki yüzde 1,4’lük daralmadan toparlanmış ve yüzde 5,5 büyümüştü.

Yılık bazda yüzde 23,6 oranında rekor büyüme olmuştu.

Ön tahminlere göre İngiltere GSYİH büyümesi hem çeyreklik hem yıllık bazda beklentilerin altında kaldı.
Eylül 2021 İngiltere GSYİH
KAYNAK: ONS

ONS, genel olarak GSYİH’deki çeyreklik büyümenin Eylül 2021’de hizmetler sektörünün performansını yansıttığını belirtti. Bu büyüme büyük ölçüde İngiltere, İskoçya ve Galler’de koronavirüs kısıtlamalarının değişen derecelerde kademeli olarak hafifletilmesinden kaynaklandı.

Bununla birlikte GSYİH’nin Eylül 2021’de yüzde 0,6 büyüdüğü tahmin edildi. Oran koronavirüs öncesi seviyesinin (Şubat 2020) yüzde 0,6 altında kaldı.

Hizmet çıktısı Eylül 2021’de yüzde 0,7 artarken tüketiciye yönelik hizmetlerde çıktı yüzde 0,6 düştü.

Tüketiciye yönelik hizmetler, koronavirüs öncesi seviyelerinin yüzde 5,5 altındayken, diğer tüm hizmetler artık yüzde 1,0 üzerine çıktı. İmalat çıktısı Eylül’de yüzde 0,4 azalırken inşaat çıktısı art arda iki aylık daralmanın ardından Eylül 2021’de yüzde 1,3 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu