Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Kasım’da Temmuz’dan Bu Yana En Sert Düşüşünü Yaşadı

İngiltere ekonomisi yeniden uygulanan kısıtlamaların etkisiyle Kasım’da yıllık bazda yüzde 8,9 küçüldü. Detaylar şöyle;
İngiltere Ekonomisi Kasım’da Temmuz’dan Bu Yana En Sert Düşüşünü Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

ONS tarafından açıklanan verilere göre Birleşik Krallık gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) Kasım ayında yıllık bazda yüzde 8,9 küçüldü. Bu, koronavirüs pandemisine yanıt olarak faaliyette kısıtlamalar olduğu için Temmuz ayından bu yana en yüksek seviye oldu ve yüzde 12,1’lik piyasa beklentilerinin altında geldi.

Aylık bazda ise GSYİH Kasım’da yüzde 2,6 düştü. Dolayısıyla Ekim’de yukarı yönlü revize edilmiş %0,6′lık artış da dahil olmak üzere arka arkaya altı aylık artışın ardından, reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) Kasım 2020’de %2,6 düşmüş oldu.

Bunun nedeni Kasım ayında Birleşik Krallık’ın dört ülkesinin tamamında değişen derecelerde kısıtlamaların olmasıydı.
İngiltere Ekonomisi Kasım 2020
Kaynak: ONS

Kasım ayında GSYİH, Ekim 2020’deki %6,1 ile karşılaştırıldığında Şubat 2020’de görülen seviyelerin %8,5 altına geriledi. GSYİH, Kasım 2020’ye kadarki 12 ayda yüzde 8,9 düşerken, Ekim ayında yıllık yüzde 6,8 düşüş görülmüştü. İnşaat üretimi Kasım’da artmaya devam ederken, temel GSYİH, hizmetler ve üretimdeki çıktı düştü.

Hizmetler sektörü, koronavirüs pandemisine yanıt olarak Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinde faaliyet kısıtlamalarının yeniden getirilmesiyle Kasım ayında büyümenin ana engelini oluşturdu ve %3,4 düştü. Hizmetler sektörünün şu anda Şubat 2020 seviyesinin %9,9 altında olduğu bildirildi.

Üretim sektörü de Kasım ayında marjinal olarak %0,1 düşerek Şubat 2020 seviyesinin %4,7 altında kaldı.
İngiltere GSYİH Kasım 2020
Kaynak: ONS

İnşaat sektörü, Kasım’da %1,9’luk pozitif büyüme kaydetti ve Şubat 2020 seviyesinin %0,6 üzerine çıktı. Ekim ve Kasım arasında 14 hizmet alt sektörünün tamamında üretimde düşüş oldu.

Bu düşüşe en büyük katkı, İngiltere’nin bazı bölgelerinde kısıtlamaların yeniden getirilmesi nedeniyle konaklama ve yemek hizmeti faaliyetleriydi, bunu toptan ve perakende ticaret, diğer hizmet faaliyetleri ve sanat, eğlence ve rekreasyon izledi. Bu dört sektör hizmetlerdeki düşüşün yaklaşık %80’ini oluşturdu.

Bu arada Reuters tarafından yapılan bir ankette, İngiltere ekonomisinin COVID-19 öncesi seviyesine geri dönmesinin iki yıldan fazla süreceği ancak İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri en az 2024’e kadar sabit tutması ve negatif borçlanma maliyetlerinden kaçınmasının beklendiği belirtildi.

11-14 Ocak’ta 70’in üzerinde ekonomistin katıldığı anketteki medyan tahminler, ekonominin 2020’nin son üç ayında %2,0 oranında küçüldükten sonra bu çeyrekte %1,4 küçüleceğini gösterdi. Aralık ayında, yeni ulusal kilitlenme ilan edilmeden önce ekonominin bu çeyrekte% 1,7 büyüyeceği tahmin ediliyordu.

ING’den James Smith, “İlk çeyrekte Birleşik Krallık GSYİH’sinde %3’lük bir düşüşü tetikleyecek sıkı kilitlenmeler beklerken, aşılar için daha iyimser görünüm, ilkbaharda kalıcı bir iyileşmenin başlayabileceği anlamına geliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu