Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Bütçesi İşleri ve Geçim Kaynaklarını Koruyacak

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, 2021 bütçesini sundu. İşleri ve geçim kaynaklarını koruma sözüyle dikkat çekti.
İngiltere Bütçesi İşleri ve Geçim Kaynaklarını Koruyacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Maliye Bakanı (Şansölye) Rishi Sunak, merakla beklenen yıllık bütçe konuşmasına başladı. 2020’de yüzde 9,9’la tarihin en kötü ekonomik çöküşünü bildiren İngiltere’nin toparlanmasına destek için Sunak, gereken her şeyi yapacağına işaret etti.

700.000’den fazla insanın işini kaybetmesi, ekonominin %10 küçülmesi ve en yüksek borçlanmasını kaydetmesiyle ekonomide ciddi hasar olduğunu söyledi. Bu olağanüstü durumdan kurtulmanın ülkesi ve dünya için uzun zaman alacağını ekledi.

Şansölye Sunak, bu yıl ve sonraki toplam Covid destek paketinin 352 milyar sterlin olduğunu söyledi.

Sunak, salgına verilen tepkinin ülkenin şimdiye kadar gördüğü en büyük ve en uzun süreli tepkilerden biri olduğunu ekledi.

Guardian’ın Sunak’ın konuşmasından derlediği bilgilere göre Şansölye Riski Sunak, ekonominin salgından daha önce düşünüldüğünden daha çabuk iyileşeceğini ve önümüzdeki yılın ortasına kadar altı ay önce salgın öncesi boyutuna döneceğini söyledi.

İngiltere GSYİH 2020
Kaynak: ONS

Beş yıl içinde ekonominin yine de Covid olmadan olacağından %3 daha küçük olacağını belirtti. Şansölye, işsizliğin geçen Temmuz’da %11,9’luk öngörülen zirve seviyesinden %6,5 ile zirve yapacağını söyledi.

Bunun, daha önce düşünülenden 1,8 milyon daha az insanın işsiz kalmasının beklendiği anlamına geldiğini dile getirdi. İzin planının Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını doğrulayan Maliye Bakanı, çalışanların program sona erene kadar ücretlerinin %80’ini almaya devam edeceğini aktardı.

Evrensel kredide haftada 20 sterlinlik artış altı ay uzatıldı.

Şansölye, şirketlere kilitlendikten sonra işe koyulmalarına yardımcı olmak için 5 milyar sterlinlik yeniden başlatma ödeneğini onayladı. İşletmelere sağlanan toplam doğrudan nakit desteğinin 25 milyar sterline ulaştığını anlattı.

Devlet destekli geri dönüş kredisi (BBL) ve koronavirüs iş kesinti kredisi planı (CBILS) sona ererken, Hazine yıl sonuna kadar devam etmek üzere yeni bir kredi programı başlattı. Kredilerin 25 bin ile 10 milyon sterlin arasında olabileceği söylendi.

Edinilen bilgilere göre ayrıca %5 KDV indirimi Eylül ayı sonuna kadar uzatılacak. Ardından, Nisan 2022’den itibaren standart orana geri dönmeden önce altı ay boyunca %12,5 oranında kademeli olarak artırılacak. Sunak, bunun 5 milyar sterlinlik bir kesinti olduğunu söyledi.

Konut cephesinde ise damga vergisi tatili Haziran sonuna kadar uzatılacak. Eylül sonuna kadar standart seviyesinin iki katında tutulacak ve ardından 1 Ekim’den itibaren normal seviyelerine dönecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu