Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere, Brexit’ten Sonra DTÖ Reformuna Geri Dönecek

İngiltere, Brexit'ten sonra ticaret forumunda bireysel olarak yer aldığı Dünya Ticaret Örgütü reformlarına geri dönecek.
İngiltere, Brexit’ten Sonra DTÖ Reformuna Geri Dönecek
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, Brexit’ten sonra ticaret forumunda bireysel olarak yer aldığı Dünya Tcaret Örgütü’nü ABD Başkanı Donald Trump’ın reform çağrısı kapsamında destekleyecek. Ancak ülkenin ticaret bakanı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada korumacılıkla mücadele edeceğini söyledi.

Liz Truss’ın yorumları, Dünya Ticaret Örgütü’nün Cenevre genel merkezini ziyaret etmesinden sonra geldi. Burada, İngiltere’nin AB’yi kabul görmüş bir geri çekilme süreci olmadan terk edeceği potansiyel bir anlaşmasız Brexit’ten önce ticaretin bozulma korkusunu hafifletmek istedi.

Örgüt içinde İngiltere, bugüne kadar Avrupa Birliği tarafından temsil edildi. Truss’ın kendi ticaret politikalarını belirlemek için altın bir fırsat olarak adlandırdığı şekilde planladığı gibi AB’yi bırakması halinde kendi yerini alacak.

Truss, Cenevre’deki Uluslararası Ticaret Odası’na yaptığı konuşmada, “Sizi temin ederim ki gerçek anlamda serbest ticaret lehine korumacılığın güçleriyle mücadele etmekten pişman olmayacağız,” ifadelerini kullandı. DTÖ Genel Müdürü Roberto Azevedo ile daha sonra Çarşamba günü yaptığı toplantıda, DTÖ içindeki Brexit hazırlıklarını tartıştı.

İngiltere, gümrük vergisinin yüzde 88’ini tarifesiz erişim için uygun hale getirecek bir anlaşmasız Brexit durumunda Salı günü bir tarife rejimini revize etti. Bununla birlikte Brexit’in ticaret üzerindeki etkisi konusunda çok fazla belirsizlik devam etmektedir.

Büyük tarım oyuncuları, İngiltere ve AB’nin kuzu gibi mevcut kotaları bölme biçimine itiraz ettiler. Ticaret devam edebilir ancak yasal bir çerçeve olmadan gerçekleşebilir.

Cenevre’deki bir ticaret avukatı, “Ticaret avukatı olduğunu bildiğim birçok insan, geçtiğimiz birkaç hafta içinde İngiliz hükümeti tarafından temasa geçildi ve müzakerelere yardımcı olmak için başı çekti. Onlar çabalıyorlar,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin DTÖ’deki genişleyen rolü, yedi üyeli Temyiz Kurulu’na yeni hakimlerin atanmasını engelleyerek çöküşün eşiğine getiren Washington’dan gelen eleştirinin ortasında geliyor. Aralık ayından son mahkemede yalnızca bir yargıç olacak.

Truss, “Başkan Trump, DTÖ’nün modernize edilmesini istediğini söyledi ve katılıyorum,” dedi. Bununla birlikte mahkemedeki krizi çözme amaçlı diplomatik bir sürece destek sözü verdi.

“Temyiz Kurulu çıkmazını çözmek için birlikte çalışmalıyız,” diyen Truss, dijital ticaretin serbestleştirilmesi ve balık sübvansiyonları müzakereleri konusunda da harekete geçme çağrısında bulundu.

AB Parlamentosu Başkanı İngiltere’nin Seçeneklerine Değindi

AB Parlamentosu Başkanı İngiltere'nin Seçeneklerine DeğindiAvrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Brexit müzakerelerinde çok fazla ilerleme kaydedilmediğini ve İngiltere’nin şimdi 31 Ekim olan ayrılık tarihinde bir gecikme talep etmesi veya anlaşmadan ayrılması gerektiğini söyledi.

Sassoli, meclisin genel durumunda “Avrupa Parlamentosu, elbette bunun belirli nesnel nedenleri varsa uzatma olasılığına açık. Uzatma talebinde bulunma İngiltere’nin ayrıcalığıdır,” dedi.

Finlandiya Bakanı: Anlaşmasız Brexit Tehlikesi

Finlandiya Bakanı: Anlaşmasız Brexit TehlikesiAvrupa Birliği Bakanı Tytti Tuppurainen, bloğun milletvekillerine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin tehlikeli derecede gerçekçi bir senaryo olan anlaşmasız Brexit ile yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi.

Finlandiya’nın şu anda AB dönem başkanlığını yürüten Tuppurainen, “İngiltere’nin çökmesi tehlikeli derecede gerçekçi bir senaryodur,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu