Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz İşçi Partisi Süper Zenginleri Hedef Aldı

İngiliz İşçi Partisi, ülkedeki süper zenginleri hedef alarak dikkat çekici iddialarda bulundu. İşte detaylar;
İngiliz İşçi Partisi Süper Zenginleri Hedef Aldı
Yorum

İngiltere’nin muhalefet İşçi Partisi, süper zengin ve büyük şirketlerin, iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinde neredeyse 100 milyar sterlin tutarındaki vergi indirimlerinden faydalandığını söyleyerek ülkenin milyarderlerini hedef aldı. Pazartesi gecesi yayınladığı raporda İşçi Partisi, İngiltere’nin milyarderlerinin üçte birinin Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti’si altında parasal kaynak sağladıklarını öne sürdü.

Ülkenin 151 milyarderinden 48’inin 2005’ten bu yana partiye 50 milyon sterlin bağışladığını, aynı zamanda Johnson’ın Mayıs ayında liderlik hırsını ilan ettiğinden beri 10 milyarderin para verdiğini belirtti. Rapor, Muhafazakar ve İşçi partileri 12 Aralık’ta yapılacak genel seçimlere hazırlanırken geldi.

İşçi Partisi raporunda Muhafazakar Parti’nin politikalarında şirketleri ve süper zenginleri desteklediğini vurguladı.

Muhafazakar Parti Zenginleri Destekledi Kurumlar vergisini arka arkaya düşürerek ve sermaye kazancı vergisi, miras vergisi, en zenginler için gelir vergisini indirerek 86 milyar sterlin verdiğini iddia etti. “Bu süper zengin insanlara on milyonlarca sterlin hediye ederken, Muhafazakar hükümet 2023-2024 yılına kadar yaklaşık 100 milyar sterlin vergi indirimi ve kurumsal eşantiyonlar dağıtma yoluna” dedi.

Rapora cevap veren Muhafazakar Hazine Bakanı Simon Clarke, Corbyn’nin partisinin gerçek yüzünü açıkladığını belirterek; “İnsanların öldükten sonra aile evlerini çocuklarına miras bırakmalarını engellemek istiyorlar. İnsanların başarılı olmalarına yardım etmek yerine, aile evinizi daha yüksek vergilerle almak istiyorlar. Planları milyarderlere çarpmayacak, zorluk çeken aileleri incitecek.” dedi ve devam etti:

“Corbyn’in partisi tarafından yapılan bu analiz, ekonomi konusunda neden güvenilemez olduklarını gösteriyor. En üstteki yüzde 1’lik kesim, Muhafazakarlar altında son İşçi Partisi hükümeti altında olduğundan çok daha büyük bir vergi payı ödüyor. İşletmelerden alınan vergi makbuzları da tüm zamanların en yükseğinde ki bu kamu hizmetleri için daha fazla para anlamına geliyor.”

Araştırma, Gölge Maliye Bakanı John McDonnell’in bugün İşçi’nin ekonomi için planlarını ortaya koyması ve milyarderlerin servetini hedef alması beklenen konuşması öncesinde geldi.

Gölge Maliye Bakanı John McDonnell Konuşması Öncesi Konuşmanın önceden yayımlanan alıntılarına göre John McDonnell şöyle diyecekti: “Biri size her 10 saniyede bir 1 sterlin verirse, milyarder olmanız 300 yıldan fazla sürerdi. Ulusal asgari ücrete sahip birisine 1 milyar dolar ödenmesi için 69,000 yıl çalışması gerekirdi ve yeni nitelikli bir hemşire 50,000 yıl beklemek zorunda kalırdı. Hiç kimse bu kadar paraya ihtiyaç duymuyor veya hak etmiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu