Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Dalgaya Rağmen Japon Tüketici Güveni Kasım’da Yükseldi

Japonya'da tüketici güveni Kasım'da Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olsa da pandemi öncesinin altında kaldı. Ülkedeki vakalar ise yaşlı nüfusu düşünüldüğünde giderek endişe verici hale geliyor.
İkinci Dalgaya Rağmen Japon Tüketici Güveni Kasım’da Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 21,4 ile resesyondan çıkan Japonya ekonomisi, son dönemlere ilişkin çoğu verisinde ekonomik toparlanma işaretleri gösterdi. Kabine Ofisi de son değerlendirmesinde toparlanmanın sürdüğünü söylerken virüs yükselişine karşı uyarmıştı.

Kabine Ofisi bugünkü raporunda da tüketici güveninin Kasım ayında çok az değiştiğini ancak vakalardaki son canlanmanın görünümü gölgelediğini bildirdi. Anketin gelirler ve işlerle ilgili görüşleri içeren genel hanehalkı için duyarlılık endeksi Ekim ayındaki 33,6’ya kıyasla Kasım ayında 33,7 oldu.

33,7’lik okuma Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olsa da pandemi öncesi seviyelerin altında kaldı. Ana alt endekslerden ikisi iyileşti. Bunlar; genel geçim (0,5 puan artışla 36,7) gelir artışı (0,4 puan artışla 35,7) oldu. Bu arada, dayanıklı tüketim malı satın alma istekliliği alt endeksleri 35,7’de sabit kaldı, istihdam algıları ise zayıfladı (0,5 puan düşüşle 26,5’e).

Bu arada Bloomberg, Japonya’daki yeni virüs dalgasının daha yaşlı ve daha ciddi olduğunu yazdı.
Kabine Ofisi Tüketici Güveni Kasım
Kaynak: Cabinet Office

Ülke, dünyanın en savunmasız nüfusu olarak sayılan bir nüfusla kışa girerken Japonya’daki en son koronavirüs dalgası ile yazın bastırılan dalga arasındaki farkların, milletvekillerini duraklattığı ve uzmanları stratejilerini ayarlamaya zorladığı belirtildi.

İlk bakışta Kasım ayının başından bu yana görülen vaka dalgasının, politikada yalnızca küçük değişikliklerle kontrol altına alınan yaz sıçramasına benzediği ancak bu kez yetkililerin, ciddi vakalar yazın zirvesini çoktan geçtikten sonra en kötü durum senaryosuna hazırlanmak için çağrı yaptıkları dile getirildi. Zaten Sağlık Bakanı Norihisa Tamura da Salı günü, “Ciddi vakaların sayısının neredeyse 500’e yükseldiği gerçeği konusunda aciliyet hissine sahibiz” dedi.

Japonya’nın mevcut salgını esas olarak büyük metropol nüfusu olan dört alana odaklanmışken bu bölgelerin çoğunda, en ciddi vakalar için yatakların halihazırda azaldığı bilgisi verildi.
Japonya Günlük Yeni Vakalar
Kaynak: Worldometers

NHK’nin Salı günü bildirdiğine göre Tokyo kapasitesinin yüzde 50’sine yaklaşırken, metropol hükümeti hastanelerden ciddi vakalar için 50 yatak daha eklemelerini isteyecek. Öte yandan ciddi vakalardaki artışın ardındaki nedenin bir sır olmadığı kaydedildi. Çünkü şu an daha büyük risk altında olan artan sayıda yaşlı insan, yaz dalgasına kıyasla daha fazla Covid alıyor.

Bu trend, gençlerin yaz aylarında vakaların çok daha büyük bir kısmını oluşturduğu Tokyo’da özellikle belirginken Japonya’daki toplam enfeksiyonların günde 2.000’e ulaşmasıyla, ülke çapındaki yetkililer virüse karşı üç haftalık yoğun çaba için çağrıda bulundular.

Başbakan Yoshihide Suga Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Önümüzdeki üç hafta son derece önemli bir dönem, birlikte vakalardaki bu artışın üstesinden gelmeliyiz” dedi. Ve sağlık bakanlığı verilerine göre, ülkedeki 2.000’den fazla koronavirüs ölümünün yarısından fazlası 80 veya daha yaşlı olanlardan geliyor ki dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip Japonya, bu grupta 11,6 milyondan fazla insana sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu