Yatırım yapmaya başla!

İhracat Temmuz’da Rekor Kırdı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Temmuz verilerini açıkladı. Buna göre ihracat %31,2 artışla son altı yılın en büyük yükselişini kaydetti!
İhracat Temmuz’da Rekor Kırdı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2017 yılının Temmuz ayı ihracat verilerini açıkladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de yer aldığı basın açıklaması, Avrupa’nın en büyük üretim komplekslerinden biri olan, Manisa’daki Vestel City’de yapıldı. Buna göre ihracat Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre %31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolara yükseldi. İhracattaki bu yükseliş, son 6 yılın en büyük artışı oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi; ilk 7 aylık dönemde ihracatın %10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Yıllık bazda bakıldığında, ihracat bir önceki yıla göre %7,5 oranında bir artış gerçekleştirerek, 155 milyar 22 milyon dolar oldu. Büyükekşi, Temmuz ayında görülen %31,2’lik artışın, 2011 yılının Ağustos ayında meydana gelen %31,9’luk artıştan bu yana görülen en iyi oran olduğunu, son 6 yılın en iyi ve son 8 yılın da ikinci en iyi performansı olduğunu belirtti.

Atılım yılı ilan edilen 2017’nin başından beri istikrarlı bir şekilde çalıştıklarını ve ihracatın sürekli arttığını ifade etti.

TİM Başkanı Büyükekşi tarafından yapılan açıklamada; Kasım ayından bu yana ihracatta artış gerçekleştiği belirtilirken, en fazla ihracatın 2 milyar 433 milyon 838 bin dolar ile otomotiv sektöründe gerçekleştiği bildirildi. Otomotivi 1 milyar 482 milyon 981 bin dolar ile hazır giyim, 1 milyar 190 milyon 293 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti.

En fazla ihracat artışı %300,2 ile gemi ve yat, %192,8 ile de mücevher sektöründe meydana geldi.

Toplam ihracatın %12,8’lik payını kapsayan tarımda, Temmuz ayı ihracatında %22,3 artış gerçekleşti. Tarımda 1 milyar 473 milyon 312 bin dolarlık ihracat olurken, madencilikte 368 milyon 450 bin dolar civarında ihracat meydana geldi.

Ülkeler bazında bakıldığında en büyük paya sahip olan Almanya’ya %28,2’lik ihracat artışı olurken, en fazla artış %95,7 ile Rusya’ya yapıldı.

Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre en çok ihracat yapılan ülkelerin başında Almanya, İngiltere, İtalya, Irak ve ABD geliyor. Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında en büyük artış %95,7 ile Rusya’ya gerçekleşti. Bunun büyük kısmını ise yaş meyve, deri ayakkabı ve kürk gibi giyim eşyaları oluşturdu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci TİM verilerine göre, ekonomide üçüncü çeyrekte %7’nin üzerinde büyüme beklediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde ihracat ve ekonomi hakkında önemli açıklamalar yapan Zeybekci, Temmuz ayında rekor düzeyde artış gösteren ihracattaki bu tablonun bozulmasına izin vermeyeceklerini ve ihracattaki olumlu gidişatın ekonomik büyümeye katkısıyla, ikinci çeyrekte %5 gelen büyümenin, üçüncü çeyrekte %7 oranında geleceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum