Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei Geliri, Siyasi Gerilime Rağmen İlk Yarıda %23,2 Artış Gösterdi

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, 2019 yılının ilk yarısına ilişkin raporunu açıklarken, gelirinin her şeye rağmen yüzde 23,2 arttığını söyledi.
Huawei Geliri, Siyasi Gerilime Rağmen İlk Yarıda %23,2 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli telekom devi Huawei, Washington ve Pekin arasındaki yüksek voltajlı ticaret geriliminin çekiminde kalmasına rağmen ilk yarıda gelirini yüzde 23,2 oranında artırdığını açıkladı. Şirketin toplam gelirinin 401,3 milyar yuan (58,26 milyar dolar) seviyesinde, dönem net kâr marjının yüzde 8,7 olduğu belirtildi.

Yayımlanan basın bülteninde, teknoloji devinin operasyonlarının pürüzsüz ve organizasyonun her zamanki gibi sağlam olduğu ifade edildi.

Şirket Her Zaman SağlamHuawei’nin çekirdek ağ donanımlarını satan taşıyıcı şirketi, yılın ilk altı aylık döneminde satış gelirini 146,5 milyar yuan olarak açıkladı. Şirket bugüne kadar lider global telekomünikasyon şirketleri ile 50 adet ticari 5G sözleşmesi imzaladığını açıkladı.

Huawei, yeni doğan 5G teknolojisini geliştirme yarışında lider isimlerden birisi olarak kabul ediliyor. Ancak şirket, teknolojisinin bu yüksek hızlı mobil ağlar aracılığıyla Çin casusluğunu sağlayabileceğinden korkuyor. Huawei ürünlerinin sürekli olarak herhangi bir riski temsil ettiğini ise reddediyor.

ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ülkeler, şirketin 5G gelişimine kendi sınırları dahilindeki katılımlarını sınırlandırdılar.

Bazı Ülkelerden SınırlamaMayıs ayında ABD, Huawei ve iştiraklerini Amerikan şirketleriyle iş yapma yeteneğini etkin bir şekilde durduran Sanayi ve Güvenlik Bürosu Varlık Listesi’ne ekledi. Daha sonra Washington duruşunu biraz yumuşattı ve Pekin ile devam eden ticaret müzakerelerinde pazarlık aracı olarak kullanılabilecek.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua yaptığı açıklamada, “Gelir, Mayıs ayında hızla büyüdü. Yılın ilk yarısında kurduğumuz temel göz önüne alındığında, varlık listesine eklendikten sonra bile büyümeyi görmeye devam ediyor. Bu ileride zorluk yaşamayacağımız anlamına gelmez. Yaparız ve kısa vadede büyümemizin hızını etkileyebilirler,” dedi.

Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei ise daha önce Haziran ayında ABD hükümetinin her birine karşı hayati önem taşıyan bölümleri vurduğunu ve kendilerine karşı keskin bir grev başlattığını söylemişti. CEO, Huawei’nin önümüzdeki yıllarda üretim kapasitesinin düşebileceğini ve satış gelirinin tahmin edilenden yaklaşık 30 milyar dolar daha düşük olacağını belirtti.

Ren, daha önce Huawei’nin yıllık satış gelirinin 2019 ve 2020 yıllarında yaklaşık 100 milyar dolar olacağını öngörmüştü.

2019 ve 2020 Yılları Gelir Tahmini2018 yılında ilk kez 100 milyar dolar gelir elde eden Huawei; akıllı telefonlar, tabletler, PC’ler ve giyilebilir ürünlerden 220,8 milyar yuan gelir elde etti. 2019’un ilk yarısında 118 milyon adet akıllı telefon sattığını ve bunun da yüzde 24 artışla sonuçlandığını açıkladı. Bu rakamın, Honor markalı telefonları da içeriyor.

Şirket şimdiden sevkiyat hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi. Araştırma şirketi Canalys’in yeni bir raporuna göre; Çin’de Huawei, Haziran ayında sona eren üç ay içinde yüzde 38,2 pazar payı alarak liderlerini pekiştirdi. Canalys verilerine göre; toplamda şirketin çeyrek için gönderdiği akıllı telefonların yüzde 64’ü Çin pazarınaydı.

Araştırma raporunda yer alan analistlerden olan Mo Jia, “Huawei’nin ABD Varlık Listesi’ne eklenmesi, denizaşırı ülkelerde belirsizlik yarattı, ancak Çin’de ayağını hızlandırdı. Temel stratejisi, agresif çevrimdışı genişlemeye yatırım yapmaya ve müşterileri rakip markalardan kendine çekmeye devam ediyor,” dedi. Mo Jia, ticaret savaşının yeni fırsatlar yarattığını da söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu