Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Protestoları Henüz Singapur’a Büyük Bir Para Hareketine Yol Açmadı

Singapurlu banka DBS'nin CEO’su Piyush Gupta, Hong Kong protestolarının henüz ülkesine büyük para akımına yol açmadığını söyledi. İşte detaylar;
Hong Kong Protestoları Henüz Singapur’a Büyük Bir Para Hareketine Yol Açmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası olan DBS Group Holdings’in lideri, devam eden Hong Kong protestolarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Piyush Gupta, Singapur’un Hong Kong’da devam eden protestolardan yararlanabileceği önerisinin abartılı olabileceğini dile getirdi.

Bu noktada Singapur ile Hong Kong’un Asya’nın önde gelen finans merkezi unvanı için genellikle rakip olarak görüldükleri ve Çin özerk bölgesindeki protestoların, zenginlerin buradan Singapur’a para aktarmaya başlamasına yol açtığı yönünde raporları ateşlediği hatırlatıldı.

Ancak Singapurlu bankanın CEO’su, bugünkü açıklamasında söz konusu fon akışlarının sadece sınırda gerçekleştiğini söyledi.

Singapur Hong Kong’a Büyük Fon Akımı Gerçekleşmedi “Bu noktada Hong Kong’dan Singapur’a büyük bir para hareketi görmüyoruz. Tecrübelerime göre, bu büyük değişimler, büyük bir rejim değişikliği olmadığı sürece ki biz Hong Kong’da bunu görmüyoruz, gerçekleşmez. Hong Kong çok güvenilir ve geçerli bir finans merkezidir ve dolayısıyla şu anda Singapur’un Hong Kong’un pahasına yararlanması üzerindeki odak belki de abartılıyor” dedi.

Hong Kong’daki gösteriler sekiz hafta önce suçlunun Çin’e iadesine izin verecek yasa tasarısıyla başlamış ve sonrasında bölgenin bağımsızlığı için bir hareket haline gelmişti.

Singapur’un Hong Kong’daki Protestolardan Faydalanabileceği Önerisi Abartılı Süregelen tartışmalar arasında açıklama yapan DBS CEO’su, aynı zamanda Singapurlu bankanın son kazanç raporuna ilişkin olarak da konuştu. Hong Kong, Nisan-Haziran çeyreğinde bankanın net kârının yaklaşık yüzde 24’ünü oluştururken Gupta, protestoların DBS’nin operasyonlarını etkilemediğini bildirdi.

Ancak uzatmalı politik belirsizliğin tüketici ve iş güvenini azaltarak, banka için kötü haber anlamına gelebileceğini de anlattı. Bugün analistlerin beklentileri ötesinde kazanç bildiren DBS’nin ikinci çeyrekteki net kârı Singapur ve Hong Kong’da artan faizlerin yardımıyla önceki yıla göre %17 artarak 1.6 milyar Singapur doları oldu.

Diğer taraftan Gupta, ABD Federal Rezervi bu hafta faiz indirmeye hazırlanırken bankanın net faiz marjının önümüzdeki aylarda hafifçe düşmesini beklediğini şöyle belirtti: “Sanırım marjlar zirveye ulaştı, FED faiz indirmeye başlarsa, genel marjlar düşmelidir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu