Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong İlk Yarı Durumu-İkinci Yarı Belirsizliğiyle Görünümünü Düşürdü

Ekonominin ilk yarıdaki durumu ve ikinci yarıdaki belirsiz ortama atıfta bulunan Hong Kong hükümeti, tam yıl için görünümünü aşağı yönlü düşürdü.
Hong Kong İlk Yarı Durumu-İkinci Yarı Belirsizliğiyle Görünümünü Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Nihai tahminde göre önceki dönemde yukarı yönlü revize edilmiş %9,1 daralmanın ardından Hong Kong ekonomisinin 2Ç20’deki yüzde 9’luk küçülme oranı değiştirilmedi. Koronavirüs vakalarındaki son alevlenme şehir ekonomisini daha da rayından çıkarma riski taşırken hükümet, tam yıl için ekonomik tahminini düşürdü.

Daha önce yüzde 4 ila yüzde 7 arasında bir daralma bekleyen Hong Kong hükümeti, şimdi şehir ekonomisinin 2020’de %6 ila %8 arasında küçülmesini beklediğini açıkladı.

Hükümet ekonomisti Andrew Au tarafından yapılan açıklamaya göre mevcut lokal enfeksiyon dalgası kısa sürede kontrol altına alınabilir ve dış ortamda daha fazla keskin bir bozulma engellenebilirse, bir bütün olarak 2020 için ekonomik performansın tahmin aralığının üst tarafına düşmesini umduklarını belirtti.

Hong Kong hükümeti tarafından yapılan aşağı yönlü revizyon, ekonominin ikinci çeyrekte bir yıl önceye göre %9 küçülmesinin ardından geldi.
Hong Kong 2Ç20
Kaynak: Government of Hong Kong

Resmi istatistiklere göre bu gayri safi yurtiçi hasılada yıllık bazda düşüşün dördüncü çeyreği oldu. Şehrin ekonomik performansına ilişkin güncellenmiş veriler, resmi tahminlerle tam olarak eşleşti. COVID-19 salgını küresel ve yerel ekonomik faaliyetlere ağır darbeler indirmeye devam ederken, Hong Kong ekonomisi 2020’nin ikinci çeyreğinde çok zayıf kaldı.

Toplam mal ihracatı, küresel durgunluğa rağmen ikinci çeyrekte reel olarak yıllık bazda %2,4 oranında gözle görülür şekilde daha düşük bir daralma kaydetti. Hizmet ihracatı bir önceki yıla göre reel olarak %46,1 ile rekor düşüş kaydederken bunun nedeni çöken turizm oldu.

İç talep büyük darbe alırken özel tüketim harcamaları ikinci çeyrekte reel olarak yüzde 14,2 ile yıllık bazda en büyük düşüşünü yaşadı.
Hong Kong Toplam Vaka
Kaynak: Worldometers

Genel yatırım harcamaları bir önceki yıla göre reel olarak %21,4 düşmeye devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı %6,2’ye çıkarak 15 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Eksik istihdam oranı da gözle görülür şekilde %3,7’ye yükseldi, bu da yaklaşık 17 yılın en yüksek oranı oldu. Toplam istihdam, bir yıl öncesine göre önemli ölçüde düştü.

Bununla birlikte, Mayıs ve Haziran aylarında yerel salgın durumunun azalması nedeniyle çeyreğin sonuna doğru istikrar belirtileri ortaya çıktı. İstihdam Destek Programı da destek sağladı. Yerel borsa ikinci çeyrekte istikrar kazandı.

En kötü aşama birçok büyük ekonomide geçilmiş gibi görünse de küresel ekonominin toparlanmasının muhtemelen düzensiz ve inişli çıkışlı olacağı söylendi.

“COVID-19 tehdidi, etkili bir aşı veya tedavi yaygın olarak bulunana kadar küresel ekonomik görünümü bulanıklaştırmaya devam edecek. Gergin Çin-ABD ilişkileri ve artan jeopolitik gerilimler de belirsizlikleri besliyor.” diyen rapor, parlak tarafın Çin GSYİH’sinin 2Ç20’de yüzde 3,2 büyüme kaydetmesi olduğunu belirtti.

Sonuçta Hong Kong’un kısa vadeli ekonomik görünümünün hala oldukça belirsiz olduğu vurgulandı. Yılın ilk yarısındaki durumu ve ikinci yarıdaki zorlu-belirsiz ekonomik ortamı dikkate alarak görünümün düşürüldüğünü aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu