Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’daki Yerel İşletmeler Artık Asya’nın En Düşük Kurumlar Vergisini Ödeyecek!

Hindistan'da bulunan yerel işletmelere uygulanan kurumlar vergisi Asya'nın en düşük seviyesine indirildi.
Hindistan’daki Yerel İşletmeler Artık Asya’nın En Düşük Kurumlar Vergisini Ödeyecek!
Yorum

Hindistan Ticaret Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından bugün yapılan açıklama, ülkede bulunan yerel işletmelere uygulanan kurumlar vergisinin %30 seviyesinden %22’ye düşürüldüğünü bildirdi. Söz konusu bu rakamın Asya’daki en düşük seviyeye işaret ettiği öğrenildi.

Bununla birlikte, Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisi olup 6 yılın en düşük büyümesini kaydeden Hindistan ekonomisine destek sağlamak amacıyla ülkedeki şirketlere 20 milyar dolar tutarında bir finansman imkanı tanındı.

Ülkede vergilere yönelik alınan bu karar kapsamında tüm ek vergileri kapsayan yeni efektif oran %25.2 olarak belirlenmekle birlikte yalnızca şirketler bundan faydalanabilecek.

Yalnızca Şirketler Bundan FaydalanabilecekKonuyla ilgili konuşa Sitharaman, söz konusu bu yeni vergi uygulamasının 2019’un Nisan ayı itibarıyla yürürlüğe konulduğunu belirtti. Bununla birlikte Hindistan’da kurulan yeni şirketler için baz vergi oranının 1 Ekim’den itibaren %15 ve efektif vergi oranının %17.01 olacağını söyledi. Belirlenen bu seviyelerle birlikte ülkenin kurumlar vergisinin Singapur ile aynı seviyeye ulaştığı tespit edildi.

Diğer taraftan Hindistan’ın ekonomik büyümesi Haziran ayı ile biten ikinci çeyreklik dönemde %5 seviyesine yavaşlamıştı. Bu durumun ardından ekonomiyi desteklemek için atılan adımlardan biri kurumlar vergisi indiriminin düşürülmesi olurken, bunu talep artışı sağlamak amacıyla yapılan birtakım uygulamalar ve yatırımlar izledi.

Vergi seviyelerinin %22’ye gerilemesiyle birlikte Hindistan’daki oranlar diğer Asya ülkeleriyle yakın seviyelere getirilmiş oldu.

Diğer Asya Ülkeleriyle Yakın Seviyelere GetirildiAyrıca vergi oranlarındaki düzenlemenin Hindistan’da bulunan şirketlerin ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle oluşan arz zincirlerindeki bozulmadan korunmak amacıyla alternatif yöntemlere yönelerek yatırımlarını daha da artıracağını akıllara getirdi.

Asya hisse senetleri cansız ABD verilerinin ardından düşük hacimli işlemlerde sınırlı bir yükselişe geçerken, Ggelişmelerin ardından Hindistan hisse senetleri ile Hint rupisi yükselişe yöneldi. Yerel şirketlere yönelik vergi indirimiyle ülkedeki Sensex Endeksi de %2.5 yükseliş kaydetti.

Diğer taraftan Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, bu vergi indirimlerinin neden olacağı gelir kaybının 1,45 trilyon rupi tutarında olacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu