Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Eylül Çeyreğindeki GSYİH Verisiyle İlk Resesyonuna İlerliyor

Hindistan Merkez Bankası yetkilisi, ekonominin Eylül çeyreğindeki tahmini daralmayla ilk kez resesyona girmiş olabileceğini söyledi.
Hindistan Eylül Çeyreğindeki GSYİH Verisiyle İlk Resesyonuna İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Merkez Bankası’na göre ekonomi 2020-2021’in ilk yarısının sonunda tarihte ilk kez teknik bir resesyona girmiş olabilir.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından 31 Ağustos’ta tahmin edildiği üzere Nisan-Haziran döneminde GSYİH’de yüzde 23,9’luk eşi görülmemiş bir düşüşün ardından RBI, Temmuz-Eylül çeyreğinde GSYİH’nin yüzde 8,6’lık bir daralma kaydetmiş olabileceğini belirtti.

The Times of India‘nın haberine göre RBI raporunda, Kasım 2020’nin sonunda beklenen ikinci çeyrek için NSO tahminlerinin geçtiğimiz çeyrekte meydana gelen iyileşmenin kapsamını resmi olarak ortaya koyacağını kaydetti.

Hindistan Merkez Bankası yetkilisi, ekonominin Eylül çeyreğindeki tahmini yüzde 8,6’lık daralmayla tarihte ilk kez bir resesyona girebileceği yönündeki açıklamasıyla dikkat çekti.

Ancak RBI, ekonominin geçen altı aylık daralmadan çıkacağını ve 2020-21 Ekim-Aralık çeyreğinde pozitif büyümeye döneceğini de belirtti.
Hindistan GSYİH’si %23,9 Gerilemeyle En Keskin Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Ekim 2020 için gelen verilerin beklentileri aydınlattığını ve tüketici ve iş güvenini artırdığını aktardı.

“Eylül ayının ivmesi sürdürülürken, ekonomik faaliyetin canlanmasının, kilitlerin açılması ve envanterlerin yeniden oluşturulmasıyla açığa çıkan bastırılmış talebin salt tatmininden daha güçlü olduğu konusunda iyimserlik var” diyen RBI, bu yükselişin sonraki iki ayda devam etmesi durumunda Hindistan ekonomisinin aradan geçen altı aylık daralmadan çıkıp 2020-21 mali yılının üçüncü çeyreğinde pozitif büyümeye geri dönme olasılığını güçlü gördü.

Fakat başta enflasyon olmak üzere toparlanma beklentileriyle ilgili korkunç aşağı yönlü riskler konusunda da uyardı.
Hindistan 11 Kasım Vaka
Kaynak: Worldometers

Ekonomiye yönelik ikinci büyük riskinse Covid-19’un ikinci dalgası nedeniyle şu anda risk altında olan küresel ekonomiden kaynaklandığını söyledi. RBI, emtia fiyatlarının öngördüğü gibi dış talebin tekrar çökmesi durumunda, ihracattaki son toparlanmanın başlamadan bitebileceğini de ekledi.

Haneler ve şirketler arasında yoğunlaşan stresi üçüncü risk olarak gösteren RBI, bununla bilrikte Covid-19 pandemisinde küresel gelişmelerin aksine Hindistan’da sağlık krizinin gerilediğine dair işaretler olduğunu belirtti. Ve söz konusu işaretlerin insanlara, çevreden çıkmaları ve sosyal mesafe, maskeler ve temizlik normları dahilinde ekonomik faaliyette bulunmaları için güven ve cesaret sağladığını savundu. Hindistan’ın Eylül ayının ortasından bu yana COVID eğrisini büktüğünü ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu