Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Vakalardaki Azalışla İyileşme Belirtileri Gösteriyor

Gelen veriler, Hindistan ekonomisinin Covid-19 vakalarının azalmasından destek alarak toparlanma işaretleri gösterdiğini ortaya serdi. Detaylar aşağıda;
Hindistan Ekonomisi Vakalardaki Azalışla İyileşme Belirtileri Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan ekonomisi, azalan virüs vakaları ve aşıların yaygınlaştırılmasıyla duyarlılığın desteklenmesi ve odak noktasının yaklaşan federal bütçede olası daha fazla teşvike dönmesiyle iyileşmenin kök saldığına dair işaretler gösterdi.

Genel ekonomik aktiviteyi ölçen kadrandaki ibre geçen ay 5’te değişmedi, bu da ekonominin hızlı şeritte ilerlediğini öne sürdü. Bloomberg News tarafından takip edilen sekiz yüksek frekanslı göstergeden yedisi sabit kalırken biri bozuldu.

Son birkaç ayda yeni enfeksiyonların keskin bir şekilde azalması ve bu ay ülke çapında bir aşı uygulamasının hayata geçirilmesiyle, tüketici güveni ve talebin daha da artacak gibi göründüğü söylendi.
Hindistan 24 Ocak 2021 Covid
Kaynak: Worldometers

İyileşmenin, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın 1 Şubat’ta sunacağı önümüzdeki bütçedeki yeni teşvikten destek alabileceği ki bunun hükümet takvimindeki en merakla beklenen olaylardan biri olduğu aktarıldı. Hindistan’ın baskın hizmetler sektöründeki faaliyet Aralık ayında üçüncü bir ay boyunca, daha yavaş bir hızda olsa da arttı. IHS Markit Hindistan Hizmetler Satın Alma Yöneticileri Endeksi, bir ay önceki 53.7’den Aralık’ta 52.3’te geriledi.

Ancak işe alma faaliyeti, diğer sorunların yanı sıra likidite endişeleri ve işgücü kıtlığı nedeniyle zarar gördü. Stokları yeniden oluşturma çabalarının ortasında işletmelerin üretimi artırmasıyla, imalat faaliyetleri Aralık ayında güçlenmeye devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Kasım ayının 56,3’ün üzerinde, 56,4 oldu.

Her iki sektörde de genel olarak girdi fiyatı baskılarına tanık olundu ve bu, manşet enflasyonun önümüzdeki aylarda keskin bir şekilde düşmesini engelleyebilecek bir faktör olarak gösterildi.
Hindistan Ekonomi Aralık 2020
Kaynak: Bloomberg

Demir cevheri, elektronik ürünler, ilaçlar ve eczacılık ürünleri gibi sektörlerin sağlıklı performansıyla desteklenen ihracat geçen ay bir miktar toparlandı. ICRA Baş Ekonomisti Aditi Nayar, “Aralıklı kesintiler devam edebilirken, Covid-19 aşısının yaygınlaşması büyük ticaret ortaklarında hız kazandıkça önümüzdeki aylarda ihracat performansının güçleneceğini umuyoruz” dedi.

Ekonomideki hareketliliğin normale dönmesi ile ithalat da geçen ay toparlandı ve ticaret açığı genişledi. Önemli bir talep göstergesi olan binek araç satışları, bir yıl öncesine göre Aralık ayında yaklaşık %14 arttı ve iki tekerlekli araç satışları güçlü bir büyümeye tanık oldu. Hindistan Merkez Bankası da son aylık bülteninde, istihdam durumunun önümüzdeki aylarda canlanacağını ve bunun tüketici güvenini artırarak ekonomiyi V şeklinde bir toparlanma için hazırlayabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu