Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Amazon ile Walmart’ı Kısıtlayabilecek Yeni E-ticaret Kuralları Düşünüyor

Hindistan, e-ticaret sektörünü yönetmek için yerli firmaları koruyup yabancı şirketlerin ülke içinde çalışma şeklini daha da kısıtlayabilecek yeni bir taslak politika belirledi. Detaylar şöyle;
Hindistan Amazon ile Walmart’ı Kısıtlayabilecek Yeni E-ticaret Kuralları Düşünüyor

Hindistan, büyüyen e-ticaret sektörünü yönetmek için yerli firmaları koruyup yabancı şirketlerin ülke içinde çalışma şeklini daha da kısıtlayabilecek yeni bir taslak politika belirledi. Bu hamle, Yeni Delhi’nin Baidu, Tencent ve Alibaba gibi dünya çapında teknoloji devleri yetiştiren Çin’in stratejisini izlediği yönünde yorumların yapılmasına neden oldu.

Sonuçta, ABD ile anlaşmazlığının da nedenleri arasında yer olan Çin kuralları arasında, yabancı şirketlerin dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde nasıl çalışabilecekleri konusunda pek çok kısıtlama vardı. Cumartesi günü yayınlanan taslakta da verilerin yerel olarak saklanması ve ülke içinde daha fazla veri merkeziyle sunucu çiftliği kurulması için çağrıda bulunuldu.

Politika yapıcılar belgede bunun Hindistan’daki bilgi işleme destek vermekle kalmayıp aynı zamanda yerel iş yaratmaya öncülük edeceğini savundu.

Hindistan’ın Yeni Taslağı: Verinin Parasallaştırılmasından Ekonomik Fayda SağlanmalıBuna göre yabancı şirketlerin yönetmeliğe uymak amacıyla gereken altyapıyı sağlamak ya da oluşturmak için 3 yılları olacaktı ki yeni taslak onların işletme maliyetlerine katkıda bulunabilirdi. “Hindistan’ın verileri ülkenin kalkınması için kullanılmalıdır. Hint vatandaşları ve şirketleri, verinin parasallaştırılmasından ekonomik fayda sağlamalıdır.” denilen taslak kurallarına göre yabancı e-ticaret firmaları ülkede satışa devam etmek için Hindistan’da kayıtlı ticari kuruluşlar olmak zorunda kalacaktı.

41 sayfalık belge aynı zamanda sahte ürünlerin satışı ve tüketicilerin korunması gibi konuları ele alırken şirketler taslak politika hakkında 9 Mart’a kadar yorum yapmaya davet edildi.

Hindistan 41 Sayfalık Politika Taslağı E-ticaret Kuralları Değiştiriyor Taslakta Hindistan’da üretilen bu büyük veri kaynağına erişemeden yerel işetmelerin kayma değerli dijital ürünler yaratamayacakları da vurgulandı. Yerli teknoloji şirketleri de veri güdümlü bir toplumda ilk taşıyıcının avantajından faydalanan yalnızca bir avuç şirketin dijital ekonomiye hakim olduğunu savundu. Taslaktaki “Sınır ötesi veri akışına kısıtlamalar getirmeyerek Hindistan, ülkesinde yüksek değerli dijital ürünler yaratmanın kapılarını kendisi kapatıyor” ifadeleri de böylece desteklenmiş oldu.

Hükümetin India Brand Equity Foundation isimli kuruluşuna göre yükselen gelirler ve internet kullanıcılarının artması nedeniyle e-ticaret sektörünün 2017’deki 39 milyar dolardan 2026’da 200 milyar dolara ulaşması bekleniyordu.

Hindistan’ın e-ticaret pazarının henüz keşfedilmemiş potansiyeli Amazon’dan yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırıma ve Walmart’ın yerel oyuncu Flipkart için 16 milyar dolarlık bahse girmesine yardım etmişti. Ancak Aralık ayında Hindistan e-ticaret sektörüne doğrudan yabancı yatırımlara yeni kısıtlamalar getirerek Amazon’u ve Flipkart’ı iş faaliyetlerini yasalara uygun şekilde yapılandırmaya zorlamıştı. Bugün CNBC’ye konuşan Amazon Hindistan sözcüsü de; “şu anda taslak politika üzerinde çalışıyoruz” dedi. Flipkart ise sorulara cevap vermedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum