Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güvenoyu Alan May Gündeminde İngiltere ve ABD Finansalları

Brexit sürecinde reddedilen AB anlaşmasının üzerine güvenoyu alan Theresa May sonrası ABD ve İngiltere varlıklarındaki gelişmeler.
Güvenoyu Alan May Gündeminde İngiltere ve ABD Finansalları
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Çarşamba gününden itibaren gerileme kaydetmeye başladı. 10 yıllık devlet tahvillerindeki verim %2,743 seviyesinde iken an itibari ile 2,711’de bir getiri gerçekleşmekte. 2 yıllık kıymetlerde gözlenen verim ise 2,564 seviyesinden 2,522’ye geriledikten sonra an itibarıyla 2,531’lik bir verimde gözleniyor.

Amerikan dolarını xx ülke para birimine karşı takip eden ABD Dolar Endeksi (DXY) Ocak ayının ilk işlem günlerinde 96,82 seviyelerinde yılın tepe noktasını oluşturmuş ve geri çekilmesi ile 95,20 bölgesine kadar gelmişti. Ardından yukarı yöndeki hareketini dünyanın risk ortamındaki yüksek dalgalanmalar kaynaklı, yatırımcıların artan güvenilir liman talebi üzerine değerlenme göstermişti. Bu değerlenme ABD tahvillerindeki değer kaybına ters orantılı devam ederken an itibarı ile 96,10 seviyesi kaydediliyor.

Parlamentoya Yenilen Anlaşmaya Karşılık Güvenoyu Alan May

May Güvenoyu KazandıTahvil fiyatları düştükçe artan verim, İngiliz devlet tahvili getirisiyle bir gecede yükseliş kaydederken 1,296’dan 1,318 seviyesine tırmandı. Bu durum, yatırımcılar tarafından gerçekleşen işlem hareketleri neticesinde Theresa May’in Parlamento’daki yenilgisinden sonra güven oylamasında May hükümetinin güvenoyu almayı başarması daha yumuşak bir Brexit planına yol açabileceği şeklinde yorumlanabilir.

Brexit sürecinde bölge ile anlaşma yapılmadan bir çıkış olmayacağını oylayan ve bu konuda oy birliğine sahip olunmasının ardından, Theresa May’in AB ile imzaladığı anlaşma İngiltere parlamentosunda ciddi bir farkla reddedilmişti ve devamında gerekirse anlaşmasız bir Brexit gerçekleşme ihtimaller piyasalardaki baskıyı daha da tetiklemişti. Dünkü güvenoyunun ardından baskı biraz daha gevşemiz gözükürken ülke risksiz varlıklarında ılımlı bir değişim gözleniyor.

Teklif edilen anlaşmanın ortaya çıkmasıyla Bayan May’in, muhalif milletvekilleri ile ilerlemek için bazı taviz vermek zorunda kalacağı gözlenebilir. Bu gelişme yatırımcıların, İngiltere’nin gelecekteki ilişkileri konusunda herhangi bir anlaşma yapmadan ülkenin AB’den ayrılacağını düşünmesini gün yüzüne çıkarabilir ve yine finansallar üzerinde gözlenebilecek baskı artabilir.

Bank of America Merrill Lynch analistlerinden gelen e-posta bilgilendirmesinde “İngiltere’nin yumuşak bir Brexit’e yöneldiğine inanıyoruz. Senaryomuza giden yolun pürüzsüz bir yol olacağını iddia etmiyoruz, ancak Başbakan’ın kırmızı çizgilerini müzakere gerçeğiyle tatmin etmenin imkansızlığının ve durgunluğun mevcut seçenekleri daraltılmasını düşünüyoruz.” şeklinde görüşler ifade edildi.

Wall Street’te Kritik Noktaların Üzerindeki Kapanışlar Artıyor

ABD Borsaları Yukarı Yönlü Hareket Sinyali VeriyorDiğer tarafta Wall Street endekslerinde primlenme Çarşamba günü de devam etti. Geçtiğimiz hafta sert primlenme kaydeden endekslerin önemli psikolojik seviyeleri aşması yatırımcılar tarafına ılımlı bir yansıma yapmıştı ancak bu seviyelerin üzerindeki kalıcık ile yukarı yönlü hareketin istikrarı ölçülecekti. Bu hafta gevşeme gösteren küresel endekslerde gözlenen değerlenme ile tekrar aşılan noktaların üzerinde çizilen grafikler olumlu reaksiyonlara kaynak görülebilir.

Dow Jones %0.59’luk bir değer kazanımı ile 24,207 puandan kapanış yaparken endeks 24k’da bulunan noktaya yukarı yönlü uzaklaştıkça bileşenlerine olası bakış daha pozitif gerçekleşebilir. Endekste 20 günlük hareketli ortalamada bulunan 24.110 seviyesi olası aşağı yönde takip edilebilecek bir destek olarak gözlenebileceği gibi 24k psikolojik seviyesinin altındaki sarkmada ilk durak ise 50 günlük h.o.’da gözlenen 23.934 seviyesi olabilir.

Nasdaq 7k barajının üzerinde. Endeks %0.15’lik getirisi ile 7.035 puanda son işlemlerini gerçekleştirirken 7 bin seviyesindeki yatay duruş pozitif yarışmalarını artırdıkça görece daha ılımlı seyir bulan küresel piyasalar ışığına rölatif değerlenmenin artışı görülebilir. 14 günlük çalıştırılan RSI indikatörü 59 seviyesinde ve alım bölgesinde sinyal verirken aynı periyottaki STOCHRSI 2.450 seviyesinde aşırı satım sinyali vermekte. 7.014 puanda bulunan 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalınması görüntüyü bozmayacağı yönünde okunabilir.

S&P 500 açılıştan sonra gerçekleşen işlemlerle primlense de günü kazanımların bir kısmını iade ederek %0.22’lik yataya yaklaşık bir değer kazanımı ile 2.616 puandan kapattı. Endeks için 2.500 puanın yatırımcı açısından psikolojik bir direnç olarak okunması geçtiğimiz günlerde bu noktanın üzerinde kaydedilecek gün sonlarının değerlenmeye yönelik ihtimalleri artırabilir.

İngiliz FTSE 100 ve GBP/USD Ters Orantılı

GBP Ülke Varlıklarına Ters Orantılı Hareket Ediyorİngiltere FTSE 100 endeksi bugün Avrupa endekslerine paralel hareket sergilerken, %0.48 değer kaybı ile 6.829 puandan fiyatlanıyor. Endeks bileşenlerde en fazla değer kaybı %5.41 ile ITV’de gözlenirken, genel harekete ters orantılı değerlenen Associated British Foods PLC %6.47 değerlenme ile 2.319,0 GBP/p’den işlem gerçekleştiriyor.

FTSE 100 endeksinde 14 günlük ATR indikatörü düşük hareket işaret ederken, aynı periyotta STOCHRSI indikatörü 15 seviyesinde ve aşırı satım bölgesinde. 6.849 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamanın altındaki seyirde 6.780 destek noktası yakından takip edilebilir. 

2019 Mart vadeli endeks kontratındaki görünüm de negatif bölgede şekillenirken yatırımcının uzun vadedeki beklentisi nispeten olumsuz algılanabilir. Kontrat 6.766’dan fiyatlanırken 6.782 üzerindeki duruşlar daha pozitif bir görüntü işaret edebilir.

Major grup temeli İngiliz poundu, karşıtı Amerikan doları olan GBP/USD paritesi haftayı yatay bir bantta takip ederken, dünkü sert düşüş ile 1,2700 seviyeleri test edilmişti. Varlığa bakışın aşırı riskli olduğu yönünde ağır basan görüşler doğrultusunda güven arzını düşüren GBPanlık %0.10 primlenme ile 1,2893 seviyesinde fiyatlanırken 57 seviyesindeki RSI (14) indikatöründe alım bölgesinde dalgalanmakta.  

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu