Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’de Çok Sayıda Kripto Para Borsası Düzenlemeler Nedeniyle Kapanabilir

Ülkede bu ay yeni düzenlemeler yürürlüğe giriyor. Borsaların uyum sağlayamaması halinde, radikal kararlar devreye alınabilir.
Güney Kore’de Çok Sayıda Kripto Para Borsası Düzenlemeler Nedeniyle Kapanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar son dönemde ülkelerin düzenleyicileri tarafından masaya yatırılıyor. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore’de kripto para borsalarına yönelik yeni düzenlemelerin yürürlüğe gireceği duyurulmuştu. Borsaların değişikliklere uyum sağlaması için son tarih olarak Eylül ayı işaret edilmişti.

Güney Koreli kripto borsalarının yeni uyumluluk gereksinimlerini karşılaması için son tarih hızla yaklaşıyor. Operatörlerin en geç 24 Eylül’e kadar Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) resmi lisans talepleri göndermesi gerekiyor.

Tepkiler Düzenlemeyi Engelleyemedi

Tepkiler Düzenlemeyi Engelleyemedi

Sektör aktörleri ve daha küçük borsaların temsilcileri , geçtiğimiz yılın büyük bölümünde yeni gereksinimlere karşı çıktılar. Ancak bu taleplerinde başarılı olamadılar. Ülkenin tahmini 60 kripto operatörünün 40’ına yakınının kapanmaya zorlanacağı bildiriliyor.

Düzenlemeye göre tüm borsaların Güney Kore bankalarında gerçek ad hesaplarını kullanarak faaliyet gösterdiğini kanıtlaması gerekiyor. Ülkenin en büyük dört ticaret platformu dışında, başvuran borsalar herhangi bir risk değerlendirme sürecine girmeyi reddetti.

Başvuru yapan dört borsa Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone, Güney Kore’nin toplam işlem hacminin %90’ından fazlasını oluşturuyor.

Altcoinlerin Güney Kore’nin kripto pazarlarındaki işlem hacminin %90’ını oluşturduğu tahmin edildiğinden, FSC’nin kapanmayı bekleyen borsa operatörlerine en geç 17 Eylül’de müşterilerine haber vermelerini tavsiye ettiği bildirildi.

Düzenlemeler uluslararası alanda faaliyet göstreren borsaların da yeni adımlar atmasını gerekli kılıyor. Geçen ay Binance, yerel düzenlemelere uymak amacıyla Güney Kore wonunu kullanan ticaret çiftlerini ve ödeme seçeneklerini durdurma kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu