Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore, Dijital Para Çalışmaları için Teknoloji Ortağı Arıyor

Dijital para için pilot uygulamanın Ağustos ayında başlaması planlanıyor.
Güney Kore, Dijital Para Çalışmaları için Teknoloji Ortağı Arıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralara yönelik artan ilgi ülkelerin de blockchain tabanlı projelere daha fazla yatırım yapmasını sağlıyor. Pek çok ülke kendi dijital para birimini geliştirme çalışmalarına başlamış durumda. Güney Kore’nin merkez bankası, dijital para birimi için bir pilot platform tasarlayacak bir teknoloji tedarikçisi ararken, ulusal dijital para planlamalarını sürdürüyor.

Kore Bankası, bir test ortamında bir merkez bankası dijital para birimini başlatmanın pratikliklerini incelemek için bir teknoloji ortağı seçmek için bir teklif süreci başlattığını duyurdu.

Ödeme Sistemleri Değişiyor

Ödeme Sistemleri Değişiyor

Açıklamada son hamlenin küresel finansal sistemdeki hızlı değişikliklere cevaben geldiğini belirterek, “Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düşüyor. Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen değişikliklere hazırlanmaktır.” ifadeleri kullanıldı.

BoK’nin pilot CBDC platformu ticari bankaların ve perakende satış noktalarının simülasyonlarını, cep telefonlarıyla test ödemelerini, fon transferlerini ve mevduatları içerecek. Pilot programın Ağustos’tan Aralık 2021’e kadar sürmesi planlanıyor. Çalışmaların gelecek yıl devam edebileceği belirtiliyor.

Banka Şubat ayında CBCD ile ilgili yol haritasını açıklamış ve yasal gereksinimler hakkında bilgilendirmede bulunmuştu. Mart ayında ise Güney Koreli banka Shinhan Bank, LG Corporation’ın BT hizmetleri kolu LG CNS ile ortaklaşa bir CBDC için blok zinciri tabanlı bir pilot platform geliştirdi.

Bankanın ulusal bir dijital para birimi geliştirme konusunda BoK ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu söylediği bildirildi. Güney Kore’nin yanı sıra Avrupa Birliği, Çin, Rusya ve ABD’de dijital para çalışmaları yürütüldüğü biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%