Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’de Bankalar, Kripto Para Borsaları ile Ortaklıklarını Değerlendiriyor

Ülkenin en büyük 4 borsası bu incelemeden etkilenebilir.
Güney Kore’de Bankalar, Kripto Para Borsaları ile Ortaklıklarını Değerlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore’de son dönemde kripto para ticaretine yönelik incelemeler hız kazanıyor. Son olarak ülkenin önde gelen bankaları, kripto para borsaları ile mevcut sözleşmelerine devam edip etmeyeceklerini belirlemek için ortaklıklarını yeniden değerlendirmeye başladı.

Güney Kore’nin en büyük 4 borsası Bithumb, Upbit, Coinone ve Korbit, ülkenin önde gelen bankaları ile ortaklıklar kurmuştu. Finansal İşlem Raporları Yasası’na (FTRA) göre, kripto borsalarının bu yılın 24 Eylül’e kadar finansal yetkililere kayıt olması gerekiyor.

Borsalarda Resmi Ortaklık Aranacak

Borsalarda Resmi Ortaklık Aranacak

Borsaların kayıtlarının Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) altında faaliyet gösteren Mali İstihbarat Birimi (FIU) tarafından onaylanması için yerel bir ticari banka ile resmi bir ortaklığı olması isteniyor.

Bu tarihten sonra borsalar FSC’nin düzenleyici ağının kapsamına girecek ve düzenli incelemeye tabi tutulacak. Bununla beraber protokollerin uygulanmasını sağlamak için ilişkili bankalar da izlemeye alınacak.

Bankalar ek incelemenin buna değip değmeyeceğini belirlemek için borsalarla olan ortaklıklarını yeniden değerlendiriyor. Bu değerlendirmenin bir parçası olarak, K Bank (Upbit) Nonghyup Bank (Bithumb, Coinone) ve Shinhan Bank (Korbit), Big 4 ile ilişkili kara para aklama risklerini mercek altına alacak.

Endüstri uzmanları, Big 4’ün yakın düzenleyici gelgit dalgasından kurtulacağını varsayıyor ancak kesin bir garanti olduğunu söyleyemiyor. Ülkenin önde gelen kripto para borsaları Big 4 olarak adlandırılıyor. Bu dört büyük borsanın dışında, diğer borsaların düzenlemelerden çok daha sert bir şekilde etkileneceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%