Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güne Artıda Başlayan BIST 100, 1550 Puanı Aşıyor

Perşembe gününe 1548 puanla yükselişle başlayan BIST 100 endeksi haberin yazıldığı şu dakikalarda 1150 puanı aştı.
Güne Artıda Başlayan BIST 100, 1550 Puanı Aşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, Cuma günkü düşüşünün ardında toparlanmayı sürdürüyor. Endeks, Perşembe gününe önceki günkü kapanışına göre %0,10’luk artışla 1548,69 puanla başladı. Dün ise 1536 seviyesinin altını test etmişti.

Saat 11:27’de 1546,96 puandan işlem gören BIST 100, Çarşamba gününü 1547,11 puandan kapatmıştı.
BIST 100 Endeks Çarşamba Günü 1547 Dolardan Kapandı
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Günlük değişimi an itibarıyla %0,01 ekside olan endekste dün alıcılı bir seyir hakimdi. Küresel piyasalarda ABD’deki teşvik paketi etkilerine yönelik beklentiler fiyatlanırken, dün konuşan Powell’ın açıklamaları da yatırımcıların dikkatini çekti.

Haberin yazıldığı şu dakikalarda endeksin yön bulmaya çalıştığı, zaman zaman aşağı ve yukarı hareketler sergilediği göze çarpıyor. Bu durum dalgalanma anlamına gelse de puanın genel anlamda yükseliş ağırlıklı seyrettiği görülüyor.

Bugün bankacılık endeksinde meydana gelen değer kaybı dikkat çekti.
Türk Alt Endeksler 11 Şubat
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Holding endeksi ise %0,22 yükseldi. Finansal kiralama ve turizm en fazla kazandıran alt sektör olurken, madencilik ise %0,59 ile en fazla gerileme yaşayan grup oldu.

Ayrıca tablo incelendiğinde, alt sektörler arasında ticaretin %1,03 ile en fazla kaybettiren olarak öne çıktığı görülüyor. Onu %0,52 ile orman, kağıt, basım izliyor.

Bilişim, iletişim, mali ve tekstil – deri sektörünün kazançları ise nispeten daha sınırlı oluyor.

Öte yandan Şubat ayı başından bu yana yükseliş eğiliminde olan BIST 100’ün yatırımcı odağına bağlı olarak küresel piyasalardaki yön bulma arayışından etkileneceği düşünülüyor.

Türk lirası ise dolar karşısındaki güçlü duruşundan ödün vererek yatay bir seyir izliyor. Dolar kurundaki yatay seyir ise altın başta olmak üzere değerli metal fiyatlarında etki yaratıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu