Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Ekonomistleri, Ross’un Tam Tersi Virüsün ABD Büyümesini Negatif Etkileyeceğini Düşünüyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, koronavirüs salgınının ekonomilerine yarayacağını söyledi. Öte yandan Goldman Sachs ekonomistleri, salgın nedeniyle ABD ekonomisinin büyümesinin 0,4 puan düşeceğini yorumladı.
Goldman Ekonomistleri, Ross’un Tam Tersi Virüsün ABD Büyümesini Negatif Etkileyeceğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükseldi. Son 24 saat içerisinde 43 can kaybı yaşanırken, Dünya Sağlık Örgütü uluslararası acil durum ilan etti. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, koronavirüs salgınının kendi ekonomilerine yarayacağını söyledi.

Tüm dünya diken üstünde virüs salgınına ilişkin gelişmeleri izlerken, ABD’li bakan bu yaklaşımıyla salgında pozitif yan bulan ilk kişi oldu. Öte yandan Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs analistleri, söz konusu durumun ABD ekonomisini olumsuz etkiyeceğini belirtti.

Goldman Sachs Group Inc. virüs salgınının ABD ekonomik büyümesini 2020’nin ilk çeyreğinde 0,4 puan düşüreceğini öngördü.

GoldmanBanka tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgınının Çin’den gelen ziyaretçileri azaltacağını ve ihracatı olumsuz etkileyeceğini yorumladı. Jan Hatzius başkanlığındaki ekonomistler, son günlerdeki gelişmelerin ve olası senaryoların daha olumsuz bir etkiye doğru eğilim gösterdiğine işaret ettiğini belirtti.

Bu gelişmelerin daha az seyahat, daha az alışveriş olmak üzere parasal koşullarda sıkılaşmaya yol açabileceği ifade edildi. Ekonomistler Çin’de ortaya çıkan virüs salgınının FED’in para politikası duruşu üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağını öngördü.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, dün yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının ekonomi üzerinde etkilerini görmediklerini belirtti.

Larry KudlowKudlow, ayrıca bu durumu Çin ile ticaret görüşmelerinin ikinci aşamasında bir kaldıraç olarak kullanmak istemediklerini söyledi. Söz konusu salgının sadece Çin’de değil küresel boyutta geçerli olduğunu söyleye Kudlow, şu ana kadar ekonomi üzerinde somut bir etki görmediklerini dile getirdi.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise salgının ABD’de istihdamı artırabileceğini söyledi. Ölümcül virüsün etkisiyle Çin’de fabrikaların ve işletmelerin kapanmaya başladığını ifade eden Ross, bu durumda insanların ABD, Kuzey Amerika ve Meksika gibi ülkelere yönelebileceğine dikkat çekti. Ross’un tüm dünyanın sağlığını tehdit eden ve hızla yayılan ölümcül virüsün, ABD ekonomisi için bir avantaj olduğunu işaret eden yorumlarına sosyal medyadan tepki yağdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu