Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs’ın Eski Yetkilisi Tesla’nın Olası Bitcoin Pozisyonlarını Değerlendirdi

Tesla’nın Bitcoin yatırımının nasıl değerlendirileceği merak ediliyor.
Goldman Sachs’ın Eski Yetkilisi Tesla’nın Olası Bitcoin Pozisyonlarını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in son zamanlardaki fiyat rallisi, ABD’nin önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın bu piyasaya yatırım yapmasında önemli rol oynadı. Şirket CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’e verdiği destek, kripto para piyasasındaki dalgalanmada pay sahibi oldu. Bununla birlikte, kripto para piyasası son birkaç ayda kendini düzeltirken, Tesla’da ağır kayıp yaşamış oldu.

Tesla, Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıkladığında, TSLA’nın hisse senedi fiyatı da yükseliyordu. Bununla birlikte, grafiklerde 58.000 doların üzerinde bir ATH’ye ulaştığından beri, düşüşler kripto para piyasasında norm haline geldi. BTC son birkaç gün boyunca 50.000 doların ın altında işlem gördü. Bitcoin’de yaşanan geri çekilme, TSLA’nın borsadaki konumunu da etkiledi.

Uzman İsme Göre Tesla Geri Adım Atmalı

Uzman İsme Göre Tesla Geri Adım Atmalı

Goldman Sachs’ın eski Equities CIO’su Gary Black, Tesla’nın Bitcoin varlıklarını satması ve şirketin hisselerini geri alması gerektiğine inanıyor. Black konuyla ilgili değerlendirmesinde, “TSLA’nın BTC pozisyonlarının satışını duyurmaları ve bunun yerine bir TSLA hisse geri alımına izin vermeleri durumunda yaratacağı pozitif ivmeyi hayal edin. Olasılığı çok düşük, ancak hissedarlar bunu destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Tesla’nın Bitcoin yatırımını açıklamasının ardından şubat ayında Black, TSLA pozisyonundan riskli sermaye tahsisini gerekçe göstererek çıkmıştı. Burada, TSLA’nın düşen değerinin sadece düzeltilen bir kripto piyasasının bir sonucu olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun yerine, birçok küresel olay aynı şekilde katkıda bulundu. Raporlara göre Tesla, Çin hükümeti tarafından kalite kontrol sorunları nedeniyle kınandı.

Kimilerine göre Tesla ve MicroStrategy hisse senetlerinin performansları, bazı trader’ların aynı güveni kaybetmesine ve pozisyonlarını bırakmasına neden oldu. Milyarder yatırımcı Ron Baron’un firmasının müşteriler için 1,8 milyon Tesla hissesi sattığı biliniyor. Yine de milyarderler, hisse senedinin değerinin önümüzdeki 10 yıl içinde 2.000 dolara çıkacağına dair inançlarını sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%