Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Analistleri Bitcoin’in Varlık Sınıfı Olduğu Konusunda Bölündü

Analistler Bitcoin’i değerlendirirken fikir ayrılıkları yaşıyor.
Goldman Sachs Analistleri Bitcoin’in Varlık Sınıfı Olduğu Konusunda Bölündü
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve kripto paralar finans sektörünün otoriteleri tarafından sınıflandırılmaya çalışılıyor. Yatırım bankası Goldman Sachs belirli aralıklar ile piyasaya yönelik değerlendirmeler yapmaya devam ediyor. Bankanın analistlerinden Bitcoin’in yatırım durumuna yönelik farklı açıklamalar geliyor.

Yatırım bankası, bu hafta başlarında yayınlanan ve kripto paraların geçerli bir yatırım olmadığını iddia eden bir raporla piyasaya olan yaklaşımını beyan etti. Raporda Bitcoin’in uzun vadeli bir değer deposu veya yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı olmadığı ifadelerine yer verildi.

Bankadan Farklı Raporlar Paylaşıldı

Bankadan Farklı Raporlar Paylaşıldı

Mayıs ayında paylaşılan bir başka raporda ise kripto paraların yatırım sınıfında olup olmayacağına dair olumlu görüşlere yer verilmişti. Goldman Sachs’ın küresel dijital varlıklar başkanı Matthew McDermot, Bitcoin’in artık yatırım yapılabilir bir varlık olarak görüldüğünü söylemişti.

Yeni raporda, bankanın Yatırım Stratejisi Grubu, “Bu ekosistemi çevreleyen olumlu ve olumsuz yutturmacaları tekrarlamaktan kaçındık çünkü müşterilerin tahterevalli olmasını, hatta çoğu asılsız olan bir iddialar kakofonisi tarafından sallanmasını istemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler Bitcoin ve kripto para birimlerinin altının dijital bir versiyonu olduğu argümanının, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine herhangi bir değer kazandırmadığını düşünüyor.

Raporda ayrıca, kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin aşınabilecek güven katmanları üzerine inşa edildiği sonucuna vararak blockchain teknolojisinin güvenli olmadığı öne sürüldü. Geçen zaman içerisinde yapılan açıklamalar banka büny esinde kripto para birimlerine yönelik fikir ayrılıkları olduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%