Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Bitcoin ve Bakır Fiyatları Arasında Benzer Eğilim Belirledi

Goldman analistleri, bakır ve bitcoin fiyatları arasında şaşırtıcı derecede benzer bir eğilim belirlediğini açıkladı.
Goldman Bitcoin ve Bakır Fiyatları Arasında Benzer Eğilim Belirledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs analistleri, dünyanın en değerli sanal para birimi ile küresel ekonomi için bir barometre olarak ün kazanmak baz metal bakır arasında şaşırtıcı derecede benzer bir eğilim belirledi. İkisi de 2020 yılını benzer hareketlerle geçirdiler.

Analistler dün yayımladıkları bir notta, “Hem kurumsal yatırımcılar hem de varlıklı bireyler, doğasında bulunan şeffaflık sorunları nedeniyle kripto para birimlerinden kaçınırken, spekülatif perakende yatırımı bitcoinin aşırı derecede riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur. Aslında ilk kilitlenmenin derinliklerinden bu yana bitcoinin yükselişi, küresel büyüme için önemli bir vekil olan bakırınkini yakından takip etti,” ifadelerini kullandılar.

Bitcoin fiyatı 16 Aralık tarihinde 20 bin doların üstünü görmüş ve kurumsal yatırımcıların artan talebinden kaynaklandığı söylenmişti.
Bitcoin 23.770 Dolar
Kaynak: CoinDesk

24 saatlik sürede %6’dan fazla değer kazanarak 20 bin doları gördükten sonra yükselişini sürdüren bitcoin, 23,770 dolara kadar tırmandı. Bitcoin fiyatı, Mart ayı ortasında koronavirüs salgınının ilk dalgası sırasında 5 bin doların altında işlem görüyordu. Bitcoinin artan popülaritesi, tıpkı fiat para birimleri gibi yaygın olarak işlem gören bir varlık haline geldiğini gördü.

Bakır fiyatlarına baktığımızda ise Cuma günü metrik ton başına Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 8 bin doları kırdığı görülüyor. Londra Metal Borsası’nda üç aylık bakır fiyatları kazançlarını bir miktar azaltarak öğleden sonra 7991 dolardan işlem görmeye başladı.

Emtia, beş yılda dördüncü olumlu yılına doğru hızla ilerlerken bugüne kadar %28’in üzerinde değer kazandı. Bakırda bu yıl görülen boğa koşusu, geçen hafta diğer hisse ve risk varlıkları arasında bir yükselişe denk geldi. Piyasa duyarlılığı Covid-19 aşıları hakkındaki olumlu haberlerle iyileşiyor.

Bakır, piyasa gözlemcileri arasında küresel ekonomi için bir barometre olarak üne sahiptir.
Bakır Rekor Yükseliş
Kaynak: Market Insider

İnşaat, otomobiller, tüketici ürünleri gibi geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan metal, böyle bir ünü bulunuyor. Aralık ayının başlarında Goldman Sachs, 2022’nin ilk yarısında bakır fiyatlarının 2011’de belirlenen 10.170 dolarlık rekor yüksek seviyelerini test edeceğinin büyük bir olasılık içerdiğini söyledi.

Analistler, son aylarda bitcoin ve bakırın yansımalı rallisini belirlemenin yanında bitcoin ve altın bir arada olabileceğine inanıyorlardı. Analistler, dolar ve altındaki son dönem hareketlerinin bitcoinin tercih edilen enflasyon koruması olarak altının yerini alacağı konusunda endişe verdiğini söylediler.

Bitcoinin altının statüsüne varoluşsal bir tehdit olarak görmediklerini belirten Goldman analistleri, “Bize göre, bitcoin perakende reflasyon ticaretidir, altın ise uzun vadeli gerçek sermaye korumasına sahip savunma amaçlı bir varlıktır,” ifadelerini kullandılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu