Yatırım yapmaya başla!

Girişimlere Kazandırılması Gereken 5 Çalışma Etiği

Girişimlere Kazandırılması Gereken 5 Çalışma Etiği

Bir şirketin başarılı olmasında en büyük etken olarak, iyi yönetici ve liderler görülür. Elbette bu doğrudur; ama bunlardan da önemli olan bir konu vardır. Şirketi temsil eden en önemli unsurlar arasında, şirketin kültürü ve çalışanlar da yer almaktadır. Başarılı bir şirket kültürü ile bütünleşen bir çalışma etiği, iyi bir yönetici kadar önemlidir. Bu nedenle birçok kişi için şirket başarısında öne çıkan liderler gibi görünse de; aslında şirket kültürü ve bununla uyumlu çalışanlar başarının temsilcileridir.

Çalışma etiği dendiği zaman birçoğumuzun aklına önemli konular gelebilir. Bu konuların yanı sıra şirket çalışanlarının, günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmesi gereken konular da bulunmaktadır. Örneğin disiplinli ve dürüst olmak gibi. Çünkü her çalışan şirketin bir parçasıdır ve onunla anılmaktadır. İş dışındaki yaşamlarında sergiledikleri hareketler de şirketi etkilemektedir. Bazı şirketler, konuya fazlasıyla dikkat etmektedir ve iş görüşmelerinde şirket kültürüne, çalışma etiğine uygunluk da araştırılmaktadır. Sırf bu nedenle bile iş görüşmesinden olumsuz yanıt alabilir ve hatta şirket kültürüne uygun olmadığınız anlaşıldığında geri dönüş bile alamayabilirsiniz.

Şimdi sizlere girişiminize kazandırmanız gereken ve başarınızla doğrudan ilişkili olan 5 çalışma etiğinden bahsetmek istiyoruz:

1 Dürüstlük

DürüstlükBir şirketin başarılı olmasının nedenleri arasında yer alan en önemli yapı taşlarından birisi dürüstlüktür. Nasıl insan ilişkileri, dürüstlük ilkesi üzerine kurulmuşsa, şirketlerinde bu şekilde kurulması gerekiyor. Sahtekarlık söz konusu olduğunda veya dürüstlükten ödün verildiğinde, bir şekilde ortaya çıkarak arkadaşlığınız bozulduğu gibi girişimlerde de aynı şekildedir. Aynı zamanda sahtekarlık; iletişim, saygı, güven gibi konularda da boşluk yaşanmasına neden olacaktır. Şirket kültürünün dürüstlük üzerine kurulması bu nedenle oldukça önemlidir.

Günümüzde internetin yoğun bir şekilde kullanıldığı göz önüne alınacak olursa, kötü haberlerin de hızlıca yayılacağını anlayabilirsiniz. Eğer şirketinizin bir konuda dürüstlükten ödün verirse, bu internet üzerinden hızlı bir şekilde yayılacaktır ve telafisi zor sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız. Bu yüzden hem şirket çalışanlarının hem de şirket kültürünün kazanması gereken en önemli çalışma etiklerinden birisi dürüstlük olmalıdır.

2 Güvenilirlik

GüvenilirlikHangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin, hem şirketinizin hem de çalışanlarınızın güvenilir olması gerekmektedir. Bu konuda verilmiş çok iyi bir örnekten bahsetmek istiyorum. Çalışma etiğinde güvenilirliğin önemine değinen bir yazıda, bu konu dans ekipleriyle örneklendirilmiş. Çiftler birbirine güvenerek en zorlu hareketleri sergilerler ve birbirlerine güvenilirler. Eğer aralarında güven olmazsa, ne hareketi doğru bir şekilde yapabilirler ne de izleyenleri etkileyebilirler. Şirket çalışanları için de aynı konu geçerlidir. Eğer çalışanlar birbirlerine güvenmezlerse, işlerin tamamlanmasında sorun ortaya çıkacaktır.

3 Disiplin

DisiplinListemizin en önemli konularından birisi de kesinlikle disiplinli olmaktır. Disiplin dendiği zaman akla ilk gelen konu, mesai saatlerine zamanında gelip gitmektir. Birçok çalışan, o gün yapması gereken işi yetiştirebiliyorsa biraz geç kalmanın önemli olmadığını düşünür. Ama bir kişinin işe geç gelmesi, toplantı saatlerinin ertelenmesine, işlerin zamanında teslim edilememesine neden olacaktır. Bunun bilincinde olunması ve şirket bütünlüğünü bozabilecek kadar önemli olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

4 Kalite Odaklı Olmak

Kalite Odaklı OlmakBir şirketin başarılı olmasında en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz müşterilerin memnuniyetini sağlamaktır. Müşteri memnuniyeti demek, aldığı hizmet ve üründen memnun kalması demektir. Bu da şirketinizin kalitesi ile doğrudan alakalıdır. Müşteri memnuniyeti konusu, bir girişimde üzerine düşünülmesi gereken önemli konulardandır. Çünkü kaliteli bir ürün satmak, müşterileri memnun etme konusunda yetersiz kalabilir. Birçok tüketici, kaliteli bir ürün olsa bile satın aldıktan sonra yaşayabilecekleri herhangi bir sorun için muhatap bulabilmek isterler. Eğer müşterilerinize satış sonrası için de hizmet veriyorsanız, müşteriye güven vereceksiniz ve bu durum doğrudan şirket kalitenizi artıracaktır.

Sunduğunuz ürün ve hizmetin kalitesi kadar, çalışanların kalitesi de son derece önemli bir etkendir. Müşteri ile iletişimleri, tüketicilerin sorunları karşısında takındıkları tavır gibi birçok ince ayrıntı, şirketinizin kalitesi üzerinde etkiye sahiptir.

5 Şirket Çalışanlarında Çeşitlilik

Şirket Çalışanlarında ÇeşitlilikBir şirketin başarısı, kültürel farklılıklar konusunda sorun yaşamamakla da ilgilidir. Şirketinizin kültürel farklılıkları destekleyebilmesi, farklı ülkelerdeki şirketlerle iletişim kurabilmenizi ve buna bağlı olarak girişiminizi global bir marka yapabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda networkunuzu genişletmenizi de sağlayacağını da unutmamalısınız. Bu nedenle şirket çalışanlarınızın, yabancı dil biliyor ve konuşabiliyor olması gerekmektedir. Girişiminiz için işe alım yaparken, farklı ülkelerin dillerine hakim olan kişileri seçmeye özen göstermelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum