Yatırım yapmaya başla!

Girişimcilerin Melek Yatırımcıları Etkileme Yolları

Girişimcilerin Melek Yatırımcıları Etkileme Yolları

Girişimcilerin melek yatırımcılarla yapacağı bir görüşme ihtimali bile tüyleri diken diken etmektedir. Bir yanda girişimini hayata geçirmenin ve ilk olmanın heyecanı varken diğer yanda girişimini finanse etmesi, destek göstermesi için bekleyen yatırımcılar. Bir girişimcinin aklında yankılanan birçok soru ile melek yatırımcılarla görüşmesi oldukça korkulan bir durumdur. Ama girişiminizi hayata geçirebilmek için bu yatırımcılara ihtiyacınız da olabilir.

İyi bir fikriniz var ve birikimlerinizle sizi destekleyenleri bir araya getirerek şirketinizi kurdunuz. Fazla masraf etmemek için küçük bir ofis tuttunuz veya evinizden çalışıyorsunuz. İlk müşterileriniz gelmeye başladı ve artık fatura kesiyorsunuz. Sistem işlemeye başladı; ama yavaş bir ilerleme söz konusu. Fikrinizin sağlam olduğunun farkındaysanız ve pazarda da ilklerdenseniz, müşteri portföyünüzü genişletmek, finansal anlamda daha güçlü olmak istiyorsanız, bir melek yatırımcıya ihtiyaç duyarsınız. Ama melek yatırımcıyı etkileme işinin pek de kolay olmadığını birçoğumuz biliyoruz. Tüm iyi – kötü senaryolarınızı hazırladınız ve yatırımcılarla görüşmeye hazırsınız. Peki, aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulabildiniz mi?

Fikrinizin beğenilmemesi, ilgi çekmemesi veya başarısız bir sunumla kendinizi iyi ifade edememeniz söz konusu olabilir. Birçok girişimcinin aklında bu noktalar endişe yaratır. Bunlar dışında ise daha önemli konular vardır, düşünmeniz için; fikrim çalınır mı, girişimin aklımdaki değer alabilir mi, melek yatırımcı benim sektörümle ilgili mi, yatırımcı bana hangi anlamda yardım olacak? Bu sorular aklınızı oldukça meşgul edecektir. Bu nedenle bir melek yatırımcı ile görüşmeden önce bu konulara açıklık getirmeniz de fayda vardır. Aynı zamanda girişimcilik altyapınızı iyi bir şekilde hazırladığınızdan da emin olmalısınız. Girişimcilik altyapısı nasıl hazırlanır yazısına göz atınız.

Bir melek yatırımcı ile görüşmeye yapmadan önce gizlilik anlaşması yapmalı, fikrin mülkiyetini korumalı, patent gibi işlemleri gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda fikrinizin değerini hesaplamak son derece zordur ve bunu kabullenmelisiniz. Yeni faaliyet geçmiş bir girişimin değerini ölçmek oldukça zorken, bir ilkle ilgileniyorsanız daha da zorlaşacaktır. Yatırımcıya bu değeri anlatabilmek içinse, girişiminize gerçekten inanmalı ve bunu karşınızdaki kişiye aktarabilmelisiniz. Ayrıca ekibinizin uyumuna, teknik bilgisine, tecrübelerine, iş planlarına da tekrar bakarak gerçekten sorunsuz olduğunu göstermelisiniz.

Melek yatırımcıya sunumunuzu yaparken ekibinizde hitabet gücü yüksek olan kişiyi görevlendirmelisiniz. Bu daha ikna edici olacaktır ve ekibinize güvendiğinizi de ortaya koyacaktır. Melek yatırımcının yerine kendinizi koyduğunuz zaman düşüncelerini belki daha iyi anlayabilirsiniz. Sonuçta hiç tanımadığı bir şirkete ortak olmasını istiyorsunuz. Onu inandıracak ilk nokta, girişimci ve ekibin özgeçmişleridir. Diğer bir dayanak nokta ise patenttir. KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumlardan alacağınız destek de önemlidir. Ayrıca bu kurumlar size girişimcilik nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde ücretsiz eğitimlerle verecektir.

Girişimcilerin günümüzde melek yatırımcıları etkilemesine alternatif bir yol daha vardır. Kicstarter ve Indiegogo gibi kitlesel fonlama sitelerini duymanızı istiyorum. Projenizi veya girişiminizi bu sitelerde paylaşarak fon sağlayabilirsiniz. Sektöre özel mentorluk hizmeti alabilirsiniz. Aynı zamanda bu fonlama sitelerinden elde ettiğiniz sonuçları, melek yatırımcılarla paylaşabilir ve bu şekilde projenizin ne kadar ilgi gördüğünü kanıtlayabilirsiniz.

Melek yatırımcılar dışında yakın çevrenizde size hem destek olarak hem de avukat gibi hukuki işlemlerinizi yürütecek kişilerle bağlantı kurabilirsiniz. Bir yatırım almadan önce şirketinize finansal ve vergisel inceleme de yapılabilir. Bu nedenle muhasebenizin iyi tutulması, dokümanların gerçekçi ve verilerin ulaşılabilir olması oldukça önemli. Kurumsal bir imaj çizmeli ve melek yatırımcınızı bu yönde de etkilemelisiniz. Bu incelemelerde yapmamanız gereken en büyük hata, bilgi saklamaktır. Etik olmayan uygulamalar, ilk başta size olumlu görünse bile ileride mutlaka karşınıza çıkarak canınızı sıkabilir. Girişimcileri başarısızlığa sürükleyen hatalar için buraya tıklayın.

Sizin hakkınızda her türlü bilgiyi araştırmak isteyecek olan melek yatırımcılarla ilgili sizin de iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Melek yatırımcılara yalnızca finansal olarak bakmamalısınız. Vizyonunuzu genişletmek, network sağlamak, tecrübelerinden faydalanmak ve teknik anlamda destek almak için de melek yatırımcılar oldukça önemlidir. Kısaca melek yatırımcı karşısına dersinizi iyi çalışarak çıkarsanız, istediğiniz hemen her alanda destek alabileceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum