Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişen Ülke Kurlarındaki Dalgalanma Ticaret Savaşı Endişesiyle 10 Ayın En Yükseğini Gördü

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticaret savaşları küresel piyasalar için risk oluşturmaya devam ederken, gelişen ülke kurlarındaki oynaklık Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Gelişen Ülke Kurlarındaki Dalgalanma Ticaret Savaşı Endişesiyle 10 Ayın En Yükseğini Gördü
Yorum

ABD ile Çin arasında aylardır devam eden ticaret savaşındaki gerilim, yeni gümrük tarifelerinin devreye girmesiyle yeniden arttı. ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta 200 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı %10 oranındaki gümrük vergisini %25’e çıkardı.

Kısa bir süre içerisinde de yeni vergiler uygulayacağını açıkladı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaşanan bu durum küresel piyasalar için en büyük risk unsuru olmaya devam ederken, gelişen ülke kurlarındaki oynaklık, Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ticaret savaşında tansiyonun yeniden artması gelişen piyasalardaki endişeyi artırdı.

Gelişen Ülke Kurları Dalgalanmaİki ülke arasındaki ticaret anlaşmasında Pekin’in geri adım atmadığı ve Trump’ın yeni vergiler koymak zorunda kaldığı iddia edilirken, ticaret müzakereleri de bir yandan devam ediyor. Ticari anlaşmazlıkların daha da tırmanması halinde tüketiciler açısından yeni belirsizlikler baş gösterecek ve dünya ekonomisi zarar görecek.

Çünkü karşılıklı olarak uygulanan ve milyarlarca dolarlık ürünü kapsayan ek vergi uygulamaları, doğrudan ekonomiler üzerinde baskı oluşturuyor. Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Çin’in bir anlaşmaya varmak için harekete geçmesinin akıllıca olacağını söyledi. Çin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise ABD’nin adımları karşısında kendi önlemlerini almak zorunda oldukları bildirildi.

Ticaret savaşlarının yarattığı endişe, gelişen ülke kurlarındaki dalgalanmanın, son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına sebep oldu.

Ticaret Savaşı Piyasalara EtkisiBank of Singapore Ltd. Tahvil Araştırma Birimi Yöneticisi Todd Schubert, iki ülke arasında yakın gelecekte anlamlı bir anlaşma olacağına dair şüpheleri olduğunu söyledi. Meksika, Endonezya ve Polonya merkez bankalarının bu hafta yapacağı politika toplantılarında, artan volatiliteden dolayı faiz değişikliğine gitmeleri beklenmiyor.

ABD-Çin ticaret savaşı, 2018 yılında mali piyasalarda çok büyük belirsizliklere yol açtı. Bu durum dünya genelinde yatırımcı güvenini olumsuz etkilerken, kayıpların da artmasına sebep oldu. Anlaşmanın hala yapılmamış olması ve ABD’nin hamlesi sonrasında Çin’den misilleme beklentisi Asya hisselerinin gerilemesine yol açtı.

Trump’ın üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow Fox televizyon kanalına yaptığı açıklamada henüz kararlaştırılmamış bir tarihte ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın Pekin’e bir ziyaret düzenleyeceğini, Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ise G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelebileceklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu