Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Garanti BBVA/Baştuğ: 2020’de Faiz İndirimleri Daha Kademeli Olacak

"Bankacılık Söyleşileri" kapsamında sektörü değerlendiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, gelecek yıl kredilerde toparlanmanın süreceğini ve faiz indirimlerinin daha kontrollü olacağını belirtti.
Garanti BBVA/Baştuğ: 2020’de Faiz İndirimleri Daha Kademeli Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Hem kendi bankaları hem de Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 2019’un oldukça zor bir yıl olduğunu fakat bankacılık sektörü ve genel ekonomi açısından yılın daha iyimser bir tablo ile tamamlandığını belirtti.

Bankacılık sektörünün ekonominin dengelenme sürecinde en önemli görevi üstlendiğini söyleyen Baştuğ, kredi büyümesinin yılın ikinci yarısından itibaren %14’e yükseldiğini belirtti. Bu artışta faiz oranlarındaki düşüşün en büyük etken olduğunu kaydetti.

Düşük faiz ortamının devam etmesi ile 2020’de büyümede çok daha pozitif bir tablo izlenecek.

2020 Büyüme Odaklı OlacakRecep Baştuğ 2019’un ilk üç çeyreğinde kamu bankalarının Türk lirası kredi büyümesinde önemli rol oynadığını, son çeyrekte ise bu rolü özel bankaların üstlendiğini açıkladı. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret çekişmesi, İngiltere’nin Brexit süreci ve bazı ülke ekonomilerindeki risklerin ön planda olduğu bir yılı geride bıraktığımızı söyledi.

Ticarette korumacılık politikalarının hem Çin hem de ABD ekonomisinin yavaşlamasına sebep olduğunu, son birkaç hafta içerisinde olumlu gelişmeler olsa da ticaret konusundaki belirsizliklerin devam edeceğini öngördü.

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının uyguladığı genişlemeci para politikasına da değinen Baştuğ, bu durumun bir süre daha Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını pozitif etkileyeceğini sözlerine ekledi.

2020 yılında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinde daha kontrollü hareket edeceğini söyledi.

Faiz İndirimleriMerkez Bankası’nın bu yıl 12 puanlık faiz indirimi uyguladığını hatırlatan Baştuğ, bununla birlikte ticari krediler tarafında toparlanma olduğunu ve bu toparlanmanın 2020 yılında da devam edeceğini belirtti. Aynı şekilde enflasyonun gerilemesi, Türkiye’nin CDS risk priminin düşmesi ve dış borcun azaltılması gibi pozitif gelişmelerin de önümüzdeki yıl süreceğini aktardı.

Son dört toplantıda üst üste faiz indirimi uygulayarak politika faiz oranının %12’ye düşürüldüğünü belirten Baştuğ, gelecek yıl Merkez Bankası kararlarında enflasyonun belirleyici olacağını dile getirdi. Bu nedenle faiz indirimlerinin daha kademeli bir şekilde yapılacağını aktardı.

Alınan tedbirler ve uygulanan politikalar sayesinde pozitif bir yılı geride bıraktığımızı, bu doğrultuda yılın son çeyreğinde %4 büyüme beklediklerini açıkladı. Söz konusu beklentide petrol fiyatlarındaki düşüşün, artan turizm gelirlerinin, enflasyonun gerilemesinin ve ekonomideki dengelenmenin etkisi olduğunu belirtti.

2020 yılının en önemli konusunun büyüme olacağını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü, kredilerdeki toparlanmanın büyümeyi destekleyeceğini ifade etti. Banka müşterilerinin güvenini kazanma, finansal sağlığını koruma ve danışmanlık hizmeti sunma açısından en iyi olma çabasını sürdüreceklerini belirten Baştuğ, sürdürülebilirlik konusunda da örnek çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.

2019 yılında Garanti’nin aktif dijital müşteri sayısı 8 milyona ulaştı.

Garanti Müşteri SayısıÖzel bankalar arasında TL kredilerinde lider olduklarını söyleyen isim, yılın ilk 9 ayında sınırlı olsa da son çeyrekte büyümede ivme yakalandığını açıkladı. “Talebin ve büyümenin çok hızlı olmadığı ortamda likidite tarafında hiç bir sıkıntı yaşamadığımız gibi, tersine oldukça rahat bir dönemden geçiyoruz. Kredi büyümemizi mevduat artışı ile destekledik.” açıklamasında bulunan Baştuğ, müşteriler ile aralarındaki ilişkinin önemine değindi.

Her zaman sağlıklı bir ilişki kurmak istediklerini söyleyerek, şeffaflığa çok önem verdiklerini aktardı. 2019 yılında sorunlu kredilerde artış olmasına rağmen, başarılı bir yılı tamamlamak üzere olduklarını dile getirdi. Dijitalleşme alanına da çok önem verdiklerini ve bu bağlamda aktif dijital müşteri sayısının 8 milyona dayandığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu