Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa İnternet Devleri Vergisi ile Yılda 500 Milyon Euro Kazanabilir

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, büyük internet şirketlerinin gelirine getirilecek yüzde 3’lük Fransız vergisinin yılda 500 milyon euro kazandıracağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Fransa İnternet Devleri Vergisi ile Yılda 500 Milyon Euro Kazanabilir
Yorum

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Pazar günü Le Parisien gazetesine verdiği demeçte; büyük internet şirketlerinin gelirine getirilecek yüzde 3’lük Fransız vergisinin yılda 500 milyon euro kazandıracağını söyledi.

Verginin dünya çapında dijital geliri en az 750 milyon dolar ya da Fransa geliri 25 milyon eurodan fazla olan şirketlere yönelik olduğunu dile getiren Le Maire, bunun çoğunlukla Amerikan ama aynı zamanda Çinli, Alman, İspanyol, İngiliz, bir Fransız ve yabancılar tarafından satın alınan Fransız menşeili pek çok firmayı hedefleyeceğini kaydetti. Haberde Google, Amazon, Facebook ve Apple’ın yanında Uber, Airbnb, Booking ve Fransız online reklamcılık uzmanı Criteo’nun hedef olarak belirlendiği aktarıldı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire; “21. yüzyıl için bir vergi sistemi bugün neyin değerli olduğu üzerine inşa edilmeli ve bu şey veridir” ifadeleriyle dikkat çekti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire Vergi Sistemi Açıklaması Ayrıca bunun mali bir adalet meselesi olduğunu vurgulayan Fransa Ekonomi Bakanı, buna gerekçe olarak da dijital devlerin Avrupalı küçük ve orta ölçekli şirketlerden 14 puan daha az vergi ödemelerini gösterdi. Keza daha adil vergiler, Fransa’da son 3 aydır görülen sarı yelekliler protestolarının kilit talebiydi. Le Maire, verginin şirketleri müşterilerle temasa geçirmekten komisyon kazanan platform firmaları hedefleyeceğini de sözlerine ekledi.

Buna göre internet sitesinden TV ve çamaşır makinesi satan Fransız perakendeci Darty gibi kendi web sitelerinden satış yapan şirketler hedeflenmeyecekti.

Fransa İnternet Devleri Yüzde 3 Vergi Planı Ancak Amazon gibi üretici ile müşteri arasında dijital bir aracı olarak para kazanan şirketler ödeme yapmak durumunda kalacaktı. Tüm bunların yanında Le Maire, Fransa’da halihazırda vergi ödeyen şirketleri cezalandırmamak için ödenen tutarın vergi öncesi gelirden düşüleceğini belirtti. Le Maire’nin parlamentoya sunulmadan önce Çarşamba günü kabineye bir yasa tasarısı sunacağı da aktarıldı.

Sonuçta Fransa’nın önemli dijital geliri olan firmaların daha fazla vergi ödemesi konusunda AB’de başı çektiği biliniyordu. Ancak Almanya fikre sıcak yaklaşmadığı için çok az ilerleme kaydetmişti ki Lüksemburg ve İrlanda gibi düşük kurumlar vergisi oranlarına sahip ülkeler de teklife şiddetle karşı çıkıyordu.

Carrefour CEO’su Alexandre Bompard de verdiği bir demeçte, kendisininki gibi online şirketlerin aksine çoğu zaman fiziksel mağazalardan satış yapan geleneksel işletmelerle ABD’li ve Çinli internet platformu şirketleri arasındaki dengesizliği sona erdirmenin tam zamanı olduğunu söyledi. Alexandre Bompard düşüncesini şöyle anlattı: “Katma değer vergisi ya da neredeyse başka hiçbir vergi ödemeden ürünlerini piyasaya döküyorlar ve bu kabul edilemez. Aynı ciroda aynı vergiyi ödemeleri gerekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu