Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ekonomisi 4Ç20’de Yeniden Küçülüp Yılı Ekside kapatacak

Artan vakalarla başa çıkmaya çalışan Fransa’nın kilitlemeyi genişletmesinin olası ekonomik sonuçları ve görünüm sorgulandı. İşte tahminler;
Fransa Ekonomisi 4Ç20’de Yeniden Küçülüp Yılı Ekside kapatacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa’da tarihi GSYİH daralmasına yol açan kilitlenmenin korkunç şokunun ardından ekonomi üçüncü çeyrekte güçlü bir iyileşme kaydetti. Hatta yüzde 18,2’lik büyümeyle Euro Bölgesi toparlanmasında öne çıktı.

Yüksek GSYİH büyümesi görünüme nispeten umut katsa da ING’den Charlotte de Montpellier geçtiğimiz günkü bir notunda Fransa’nın 2020’yi daralan GSYİH büyümesiyle sonlandıracağını söyledi.

Eylül çeyreğindeki rekor büyümeyi hatırlattıktan sonra; “ne yazık ki, dördüncü çeyrek, Kasım ayında Fransa’da uygulanan başka bir kilitlenme nedeniyle faaliyette yeni bir daralma ile eş anlamlı olacak” dedi.

Kasım boyunca faaliyette yaklaşık yüzde 15’lik düşüş beklenebileceğini, bunun da dördüncü çeyrek GSYİH’sini çeyreklik bazda %5 ve tüm yıl GSYİH’sini yüzde 9,5 daraltacağını öngördü.

Artmaya devam eden vakalara atıfta bulunarak risklerin olumsuz olduğunu dile getiren ekonomist, kısıtlamaların genişletilebileceğini aktardı.
Fransa Toparlanma 3Ç20
Kaynak: INSEE

Kilitlemenin Aralık ayına uzatılması hakkında; “Aralık, mağazalar için son derece önemli bir ay olduğundan, ekonomik etki bir önceki aya göre daha yüksek olabilir. Aralık ayının tamamı için uzatılmış bir kilitlenme, muhtemelen dördüncü çeyrekte GSYİH’de %10’dan fazla düşüş ve ek yıllık daralma anlamına gelecektir” dedi.

Fakat Başkan Macron ve hükümetinin tüm Aralık ayı için tecritin uzatılmasını seçmeye cesaret edeceği konusunda netlik olmadığını ekledi.

Nitekim önlemlere yönelik halk desteği bahara kıyasla keskin bir şekilde düştü. Halkın koronavirüs ve kısıtlamalardan sıkıldığı açıkça anlaşılırken; “Tüm okullar açıkken ve işçiler işyerlerine gitmeye devam ederken, gerekli olmadığı düşünülen küçük dükkanların kapatılması konusunda da öfke var” dedi.

Ufukta sosyal huzursuzluk görünebileceğini ve sarı yelekler protestoları gibi olayların yaşanabileceğini tahmin eden Montpellier; “Bu, Macron için başkanlık döneminin sonuna geldiği ve 2021’de ertesi yıl yeniden seçilme kampanyasına başlayacağı göz önüne alındığında zor bir zaman” ifadeleriyle dikkat çekti.

2020’de GSYİH’de en az %9,5’lik bir düşüşün ardından, 2021’in ekonomik toparlanma ile eşanlamlı olması gerektiğini dile getirdi. Mevcut kilitlenmeden sonra 2021’in ilk çeyreğinde bir toparlanmanın beklenebileceğini ancak ilk çeyrekten sonra toparlanmanın 3Ç20’de gözlemlenen kadar dinamik olması pek olası görünmediğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu