Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa: Brexit’i Yalnızca İngiltere Politikaları Değiştiğinde Uzatacağız!

Merkel ve Macron'un Brexit'i görüşmek için bir araya gelmesi beklenirken, Fransa hangi koşulda erteleme yapacağını söyledi.
Fransa: Brexit’i Yalnızca İngiltere Politikaları Değiştiğinde Uzatacağız!
Yorum

Fransa hükümeti Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, İngiltere’de Brexit’te farklı diyaloğa izin veren siyasi bir değişim olması durumunda, Londra’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması için son tarihinin uzatılması konusunu görüşebileceği belirtildi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Amelie de Montchalin, “Uzatma konusunda Fransa altı aydan fazla bir süredir aynı şeyi söylüyor. Yeni İngiltere seçimleri veya yeni bir referandum varsa ve bugün yaptığımızdan farklı bir diyalog kurabileceğimize inanmamızı sağlayan siyasi bir değişim varsa o zaman bir uzatma tartışılabilir,” dedi.

Montchalin, tam olarak aynı koşullarda daha fazla zaman eklemenmesi durumunda hiçbir şey olmayacağını belirtti.

Merkel ve Macron, AB Zirvesi Öncesinde Brexit’i Konuşacak

Merkel ve Macron, AB Zirvesi Öncesinde Brexit'i KonuşacakAvrupa Birliği’nin en güçlü iki lideri Angela Merkel ve Emmanuel Macron, İngiltere’nin bloktan düzenli bir şekilde ayrılmasının son şansı olarak görülen Brexit zirvesi öncesinde görüşecekler.

31 Ekim tarihine doğru ilerlenirken, bu hafta Brexit konusundaki tüm durumlar ele alınmaya başlandı. Bir Downing Street kaynağı, Brexit anlaşmasının zaten imkansız olduğunu çünkü Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in kabul edilemez taleplerde bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda AB, Johnson’ı aptal bir suçlama oyunu oynamakla suçladı.

Macron’un ofisi, 17-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak AB zirvesi öncesinde Avrupa ile ilgili meseleleri görüşmek üzere önümüzdeki Pazar günü Elysee Sarayı’nda Merkel ile bir araya geleceğini söyledi. Aynı zamanda 16 Ekim’de Fransa’da yapılacak bir Alman zirvesine hazırlık yapıldığı bilgisini paylaştı.

AB diplomatları olsa da anlaşma şansı konusunda şüpheci. Birçoğu Johnson’ın Brexit’e bir gecikmeyi kabul etmesini beklemektedir. Bu da sonunda sonuçta düzensiz bir çıkışa veya tüm Brexit girişiminin geri alınmasına yol açabilecek bir adımdır.

Bir AB yetkilisi Reuters’a verdiği demeçte, “Şapkadan çıkacak tavşan çözüm olmayacak. Daha fazla görüşme ve daha fazla siyasi temas olacak. Ancak şimdilik, rapor edilecek bir gelişme yok,” ifadelerini kullandı.

Johnson, AB’nin bir anlaşmaya varabilmesi ya da Birleşik Krallık’ın birliğini tehdit eden ve finansal piyasaları yükselmesine neden olarak Batı’yı bölecek anlaşmasız Brexit’in bozulmasına maruz kalmasının son şansı olarak önümüzdeki hafta AB zirvesini defalarca yayınladı.

Bir hafta önce Johnson, İngiltere’nin yönettiği Kuzey İrlanda eyaleti ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın AB’nin tek pazar ve gümrük birliğinin arka kapısı haline gelmemesi için olası bir çözüm önerisinde bulundu.

AB’nin tekliflerine gösterdiği sert tepki, beklenmedik bir son dakika atılımına rağmen Johnson’ın başka bir gecikmeyi kabul edip etmemek veya anlaşmasız bir Brexit’e gidip uzatma talebinde bulunacak bir yasa çıkarmaya karar vermesi gerektiğine işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu