Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Bozulmanın Azaldığını Bildiren Fitch, %4,6 Daralma Tahminini Değiştirmedi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, koronavirüs salgınının küresel ekonomi üzerinde yarattığı etkileri paylaştığı son raporunu yayımladı.
Ekonomik Bozulmanın Azaldığını Bildiren Fitch, %4,6 Daralma Tahminini Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun Haziran sayısını yayımladı. Son haftalarda birçok ülkede ekonomik aktivitelerin canlanmasına bağlı olarak genel durumda iyileşme olduğu belirtildi. Bu bağlamda küresel ekonomi için bir önceki tahmin olan %4,6 daralma beklentisi bu raporda değiştirilmedi.

Fitch Ratings, dünya ekonomisinin bu yıl pandeminin etkisiyle daralmasını, 2021’de %4,9 büyümesini bekliyor.

Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton AçıklamasıKoronavirüs bozulmalarının hafiflediği belirtilen raporda, küresel ekonominin 2022 yılında %3,4 artacağı öngörüldü. Öte yandan birçok ülkede salgında ikinci dalganın başladığı ve bunun risklerin yüksek kalmasına sebep olduğu vurgulandı.

Covid-19 pandemisi sonrasında tüm dünyada ülkelerin ekonomiye desteğinin artacağı ve bu nedenle 2020’den sonra toparlanmanın hız kazanacağı aktarıldı. Kurumun Nisan ayındaki raporunda beklenen küçülme tahmini %3,9’du.

Gelişmekte olan ülkelerden Hindistan ekonomisinin bu yıl %5, Brezilya’nın %7 ve Meksika’nın %9,1 daralacağı düşünülüyor. Rusya ekonomisinin ise bu yıl %5,8 daralıp, 2021’de %3,6, 2022’de ise %2 büyüyeceği tahmin edildi.

Euro Bölgesi ekonomisi için %8,2 olan küçülme tahmini, %8 olarak aşağı yönde revize edildi.
Euro Bölgesi Çeyreklik GSYİH
Kaynak: Investing

Euro Bölgesi ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %3,6 oranında daraldı. Fitch Ratings, bölge ekonomisinin bu yıl %8 daralmasının ardından toparlanmaya geçerek 2021’de %4,5 ve 2022’de %2,8 büyümesini bekliyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için beklenti %6,3 daralma yönünde.

İtalya gayrisafi yurt içi hasılasının %9,5, İspanya’nın %9,6, Fransa’nın %9, İngiltere’nin %9 oranında küçüleceği tahmin edildi. Salgının başından bu yana devreye sokulan destek politikalarının Avrupa’nın yaşayacağı ekonomik şoku hafiflettiği aktarıldı.

ABD ekonomisinin bu yıl %5,6 oranında daralacağı tahmin edildi.
ABD Çeyreklik GSYİH
Kaynak: Investing

ABD’nin GSYİH için yapılan son tahmin %5 düşüş olarak açıklandı. Kurum raporunda, ilk çeyrekte %5 daralan ABD ekonomisinin söz konusu dönemde %5,6 küçüleceği beklentisi paylaşıldı. 2021 yılında %4, bir sonraki yıl ise %2,7 büyüme bekleniyor. 2020’nin ikinci çeyreği için %9,9 daralma tahmini yapıldı.

Başekonomist Coulton, önümüzdeki 18 ay boyunca ülkelerin işsizlik, tüketici harcamalarındaki baskı ve firmaların gelir düşüklüğü gibi birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalacağını söyledi. Yatırımcıların planlarını ertelemek zorunda kaldığını, bunun da GSYİH’ler üzerinde negatif etki yarattığını aktardı.

Salgının çıkış noktası olan Çin’de ekonomik toparlanmanın devam ettiği ve bu yıl %1,2, 2021 yılında %7,5, 2022 yılında ise %5,5 artıya geçmesi öngörülüyor. Daha önce %5 küçülme olan Avustralya tahmini %2,7’ye, %1,2 olan Kore tahmini %0,9’a yükseltildi.

Türkiye ekonomisinin ise bu yıl %3,9 küçüldükten sonra gelecek yıl %5,4, 2022’de ise %4,6 büyüyeceği tahmin edildi. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi %4,5 büyüyerek, gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu