Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler MB “Para Politikası Uygun” Diyerek Faiz Değiştirmedi

Filipinler Merkez Bankası, ekonomiyi desteklemek için bir dizi gevşetme önleminin ardından mevcut para politikası ayarlarının uygun kaldığını söyleyerek kilit faiz oranlarını sabit bıraktı.
Filipinler MB “Para Politikası Uygun” Diyerek Faiz Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler Merkez Bankası (BPS), yıllık enflasyon oranının merkez bankasının yüzde 2-4 hedefi dahilinde Kasım ayında yüzde 3,3’e yükselmesinin ardından beklendiği gibi Aralık toplantısında gösterge gecelik borçlanma oranını yüzde 2’de sabit bıraktı. Kasım toplantısında ise Filipinler MB beşinci faiz indirimi ile oranı yüzde 2’ye çekerek şaşırtmıştı.

Bugünkü toplantıda oranda değişikliğe gitmeyene BPS, 2020 enflasyon tahminini yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya ve 2021 için yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye çıkardı. Ayrıca, politika yapıcılar, ihtiyaç duyulduğunda tüm araç cephaneliğini dağıtmaya hazır olduklarını söylediler.

BSP’nin Para Kurulu’nun kararı, enflasyon ortamının tehlikesiz kaldığı yönündeki değerlendirmeye dayandı.
Filipinler MB Faiz Değiştirmedi
Kaynak: Trading Economics

Son tahminlerin yükseltilmesi Kasım ayında küresel ham petrol fiyatlarındaki keskin artış ve beklenenden yüksek gıda enflasyonuna dayandı. COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasını önleyici tedbirlerin son haftalarda yeniden empoze edilmesiyle ekonomik faaliyeti zayıflattığını belirten BSP, bununla birlikte aşıların teslimi konusundaki iyimserliğin pazar güvenini artırarak küresel büyüme için beklentileri desteklediğini söyledi. İç cephede ayrıca hareketlilik ve duyarlılığın iyileştiğine dair erken göstergelerin olduğu kaydedildi.

Yakın zamandaki doğal felaketler büyümeye karşı güçlü rüzgarlar oluşturabilirken karantina tedbirlerinin gevşetilmesinin önümüzdeki aylarda toparlanmaya yardım edeceği söylendi.
Filipinler Enflasyon Kasım
Kaynak: Trading Economics

“İleriye bakıldığında, BSP, büyümeye yardımcı olan fiyat ve finansal istikrarı koruma görevini yerine getirmek için gereken tüm enstrümanları kullanmaya kararlıdır.” ifadeleri eklendi. BSP’nin kararı üzerine görüş bildiren ekonomist Nicholas Mapa, Filipinler Merkez Bankası’nın 2020 sonunda sürpriz yapmayarak oranlarda değişikliğe gitmediğini belirtti.

“Başkan Diokno, hızlı yangın kesintilerine rağmen, BSP’nin gerekirse ek parasal teşvik sağlamak için yeterli cephaneye ve kapsama sahip olmaya devam ettiği konusunda ısrar ediyor” diyen Mapa, şöyle devam etti: “Reel politika faizleri şu anda %-1,3’te ve enflasyonun yakın vadede zayıflaması beklenmezken, BSP’nin oranları düşürmek için mevcut alanının yavaşça tükendiğine inanıyoruz. Ve özellikle ekonomik faaliyet 2021’in başlarında bastırılmış olarak kalırsa gelecekteki faiz indirimlerini hesaba katmıyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu