Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Faiz Kararı Öncesinde Piyasaya Milyarlarca Dolarlık Likidite Sağladı!

Amerikan Merkez Bankası (FED) kısa vadeli faizlerdeki sert yükselişin önüne geçmek ve piyasaların sakinleşmesi için piyasaya yüksek miktarda dolar enjekte etti.
FED Faiz Kararı Öncesinde Piyasaya Milyarlarca Dolarlık Likidite Sağladı!
Yorum

Bugün faiz kararını açıklayacak olan FED, politika gösterge faizinde yüksek seviyelere neden olan ve tüketiciler ile firmaların borçlanma maliyetlerini yükselten kısa vadeli faizlerdeki yükselişin önüne geçmek için bir önlem aldı. Bu kapsamda para piyasalarını sakinleştirmek amacıyla piyasaya milyarlarca dolar girmesini sağladı.

FED, Çarşamba günü bir piyasaya bir 75 milyar dolar daha harcayabileceğini duyurdu.

75 Milyar Dolar Daha HarcayabilirSalı günü 53.2 milyar dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştiren New York FED, piyasaya para akışı desteği sağlamış oldu. Bankadan gelen bu adımla birlikte faiz düştü. New York FED’den aynı gün yapılan açıklama bugün içinde piyasaya 75 milyar dolar daha enjekte edebileceği yönündeydi.

Beklenmeyen bir finansal kriz için sinyal vermeyen faizlerdeki yükseliş, bankanın para politikasını uygulama esnasında ihtiyaç duyduğu kısa vadeli borç verme noktasında kontrolü kaybetmekte olduğunu gözler önüne serdi.

Wall Street’in ABD’nin her geçen gün fazlalaşan bütçe açığını fonlamada zorlandığı da bu durumun işaret ettiği göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.

ICAP’ın verileri Pazartesi ve Salı günü piyasalarda meydana gelen fonlama sıkışıklığıyla Hazine tahvili destekli kısa vadeli borçlanma faizlerinin %10’a yükseldiğini gösterdi.

Kısa Vadeli Borçlanma Faaliyetleri %10 YükseldiBir gecelik borç verme işlemlerinde faizin söz konusu bu rakamı geçtiğimiz hafta ulaşılan seviyelerin dört katına denk geliyor. Repo piyasasında görülen bu karmaşık durum FED politika yapıcıları için kilit seviyesinin 2.25 seviyesine fırlamasına sebep oldu.

Görülen bu yükselişe müdahale edilmemesi durumunda ekonominin genelinde borçlanma maliyetlerinin daha da artması söz konusu olabilir. Fakat FED bunun gerçekleşeceğini beklemiyordu ve 10 yıl gibi uzun bir sürenin ardından politika faizinde çeyrek baz puanlık indirime gitti.

FED Başkanı Jerome Powell’ın bugün açıklayacağı faiz kararına odaklanan piyasalar, Cumartesi günü yapılan petrol saldırısından bankanın kararının etkilenebileceğini düşünüyor.

ABD-Çin arasındaki bitmeyen çekişme ve uzlaşma sağlanamaması ülkedeki ekonomik büyüme endişelerini artırıyor. Bu durumda FED’den tıpkı Temmuz’da olduğu gibi genişlemeci para politikasını sürdürmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu