Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Olumsuz Ekonomik Veriler Nedeniyle Bitcoin’i Yükseltecek Hamle Yapabilir

Bazı uzmanlar ekonomik verilerin kötü gelmesi nedeniyle FED’in şahin planlarını yumuşatacağını düşünüyor. Bu durum BTC’ye olumlu yansıyabilir. İşte detaylar…
FED Olumsuz Ekonomik Veriler Nedeniyle Bitcoin’i Yükseltecek Hamle Yapabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de beklentilerin altında gelen ekonomik veriler, yatırımcıların dolardan uzaklaşmasına neden oldu. Bu durum Bitcoin haftanın ilk gününden itibaren bir toparlanma yaşamasını sağladı. Geçen haftayı 97.441’de kapatan DXY, olumsuz veriler nedeniyle 96.00’a kadar düştü.

Bazı analistler, doların zayıflığını, azalan faiz artışı korkularının bir işareti olarak gördü. Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden, merkez bankasının ekonomik yavaşlama ve zayıf PMI verileri nedeniyle farklı bir adım atabileceğine atıfta bulundu.

Beklenenin altında veriler, FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısından bir hafta sonra geldi. Açıklamalar artan ABD enflasyonunu durdurmak adına 2022’de faiz oranlarını üç kez artırma konusundaki endişelerin artmasına neden oldu.

DXY ve BTC grafikleri
Kaynak: TradingView

Şahin açıklamalar Bitcoin’de kayıpların artmasına neden oldu. Fed’in faiz artırımı planlarının arkasındaki başlıca etkenlerden biri , ABD iş piyasasındaki istikrarlı bir toparlanmaydı . Ancak bu veri beklenenden daha düşük geldi. Bu nedenle merkez bankasının şahin planlarından vazgeçebileceği tahmin ediliyor.

Bazı Fed yetkilileri, merkez bankasının beklendiği kadar agresif bir şekilde faiz artırımlarına devam etmeyebileceğini düşünüyor. Kansas City Fed Başkanı Esther George, Bloomberg’e beklenmeyen ayarlamaların kimsenin çıkarına olmayacağını söyledi.

Benzer şekilde, San Francisco Fed başkanı Mary Daly de çok hızlı sıkılaştırmaya karşı uyarıda bulundu. CME’nin Fed İzleme Aracı , Mart 2022’de 25 baz puanlık bir faiz artırımı için %94.40’lık bir olasılık öngörüyor.

Yılın geri kalanı için arka arkaya artışların olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.  FED’in şahin politikasında yapacağı bir geri adım, küresel endekslere olumlu yansıyacaktır.

Bununla beraber Bitcoin’de yukarı yönlü hareketler görülebilir. BTC yazım itibariyle 36.900 dolar seviyesinde konsolide oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%