Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faiz Değiştirmemesiyle Gelen Powell Açıklamaları, ABD Hisse Senetlerini Yükselişe Geçirdi

ABD'nin hisse senetleri Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell'ın basın toplantısının ardından kaydettiği açıklamalarla yükselişe geçti.
FED’in Faiz Değiştirmemesiyle Gelen Powell Açıklamaları, ABD Hisse Senetlerini Yükselişe Geçirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü TSİ akşam saatlerinde Aralık ayı toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapma kararı almadığını açıklayan Amerikan Merkez Bankası (FED) ve ardından gelen Başkan Jerome Powell açıklamaları ABD hisse senetlerinde yükselişe neden oldu.

Dow Jones endeksi kapanışta %0,11 yükselerek 27.911,30 puana ulaştı. S&P 500 endeksi de kazançlarını %0,29 artırarak 3.141,63 puana ve Nasdaq endeksi de %0,44’lük artışla puanı 8.654,05’e taşıdı.

FED, 2019 yılı içindeki son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında beklentilerle uyumlu olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Fed Faiz Oranlarında Değişikliğe GitmediBankanın bu kararıyla birlikte politika faiz oranı aralığı %1,50-1,75 aralığında sabit kaldı. FED, rezerv fazlasına ödenen faiz olarak bilinen IOER’de de değişikliğe gitmedi ve 1,55’te sabit tuttu. Toplantının ardından açıklanan karar metninden “belirsizlikler” kelimesi çıkarıldı.

Bankanın açıklamasında FED’in mevcut faizlerinin ABD ekonomik büyümesini desteklemeye elverişli olduğuna, güçlü iş gücü piyasasının varlığına ve ekonomik büyümedeki hızın ılımlı olduğuna dikkat çekildi. Anket bazlı enflasyon beklentilerinde çok küçük değişiklikler olup piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergelerinin düşüş seyrini koruduğu da açıklamada yer alan ifadeler arasındaydı.

Banka açıklamasında bundan sonraki küresel gelişmeleri yakından izleyeceğini ve zayıf seviyedeki enflasyonu da yakın takibine aldığını belirtti.

Küresel Gelişmeler Yakından İzlenecekABD’de istihdam kazanımlarının güçlü olduğu, bununla birlikte işsizlik oranının düştüğü açıklandı. Güçlü tüketici harcamalarına rağmen yatırımlar ve ihracatların zayıf seyrettiğine işaret edildi. ABD ekonomisi 2019 yılı için büyüme tahminini %2,2,’de, 2020 için %2’de ve 2021 için %1,9’da belirledi.

Dün açıklanan karar, FED’de Mayıs ayından bu yana ilk kez oy birliğine gidilmesi sonucu belirlendi. Banka bu yıl için çekirdek enflasyon tahminini %1,8 seviyesinden %1,6’ya düşürdü. Oranı 2020 ve 2021 yılları için ise %2’de belirledi. Noktasal grafiklere göre 2020 boyunca para politikasındaki mevcut durumun değişmeyeceği görüldü.

FED’in Aralık kararının ardından konuşan Powell, ABD’deki ekonomik büyümenin ılımlı gidişatını bir süre daha devam ettireceğini belirtti. Tüm risklere rağmen görünümün olumlu olduğundan söz etti.

Ekonomik Büyümedeki Ilımlı Gidişat SürecekAçıklamasında enflasyon üzerindeki baskıları zayıf seyrini sürdürdüğüne işaret eden Powell, bankanın mevcut para politikasının ABD vatandaşlarının ihtiyacıyla uyumlu olduğunu ifade etti. Ülkenin imalat verileri üzerinde küresel ekonomik büyümenin ve ticaret belirsizliğinin baskı oluşturduğunu aktardı.

Powell, FED’in repo operasyonlarını sürdüreceğini ve şu an izlenen para politikasının enflasyonu artırmak için uygun olduğunu ifade etti. Bankanın bundan sonraki adımlarını ekonomideki somut değişikliklere göre atacağını açıklayan Powell, eski dönemlere kıyasla faiz artırımlarına daha az ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Ülkedeki düşük işsizliğe işaret eden FED Başkanı, enflasyondaki yukarı yönlü baskılar olmadığı sürece bunun uzun süre bu şekilde devam edeceğini bildirdi. ABD’nin gelecek dönemlerdeki ekonomik verilerinin görünüm ile uyumlu olduğu sürece para politikasının uygun kalacağını duyurdu.

Faiz artırımları için gelecek yıldan sonrasını işaret eden Powell, enflasyon beklentilerini yukarı çekmek için biraz zamana ihtiyaç olduğunu aktardı. Şu sıralar tamamlanmak üzere olan USMCA anlaşmasının ticaret belirsizliklerinin artmasına neden olacağını iddia eden Powell, ekonomik bazda destek oluşturacağını söyledi. Fakat ABD ve Çin arasında imzalanacak ticaret anlaşmasının USMCA’dan daha büyük öneme sahip olduğunu ekledi.

Ticaret savaşının ABD ekonomisini oldukça etkilediğini ifade eden Powell, faiz artırımı uygulamak için enflasyonda yüksek miktarda ve kalıcı yükselişler görmenin gerekli olduğuna dikkat çekti. FED’in ekonomi için güçlü tedbirler aldığını ve sahip olduğu imkanları kullanarak beklemede kaldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu