Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chicago FED Başkanı Evans: ABD Hala %2.25 Büyüme Yolunda

Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD merkez bankasının faizler konusunda bildiğinden şaşmaması gerektiğini söyledi.
Chicago FED Başkanı Evans: ABD Hala %2.25 Büyüme Yolunda
Yorum

Chicago FED Başkanı Charles Evans, kurumun yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşabileceği bir para politikası belirlediğini ve ekonominin büyümeye devam etmesi durumunda önümüzdeki birkaç yıl içinde oranları biraz yükseltmek için alanı olduğunu dile getirdi.

Evans’ın yorumları, FED’in ABD’deki işletmelerin ticaret savaşından etkilenmesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve Almanya gibi yerlerde ekonomik büyümenin zayıflaması gibi nedenlerle bu yıl faiz oranlarını iki kez indirmesinin üzerine geldi.

Evans indirimin enflasyonu 2021’e kadar yüzde 2.2’ye hızlandıracağını ve ABD ekonomisinin uzun vadeli eğilimine göre büyümeye devam edeceğini aktardı.

Chicago FED Başkanı Evans: İndirim Enflasyonu Hızlandıracak Frankfurt’ta gazetecilere yaptığı açıklamada Evans, FED’in faizler konusunda bildiğinden şaşmaması gerektiğini öne sürdü. “Yaşanan gelişmeler sonucu ortaya çıkan durum bizi, politika faizini uzun vadeli nötr oranın 50-75 baz altına indirmeye sevk etti. Bir süreliğine faizleri sabit tutma zamanı” diyen Evans, işletmeler ve hanehalkının düşen enflasyon beklentileri ışığında enflasyonun bir süre için %2 seviyesini aşmasına izin vermenin bir politika hatası olmayacağını belirtti.

İlaveten Başkan Donald Trump’ın ABD Merkez Bankası’nın oranlarını sıfıra veya altına düşürmesi yönündeki çağrılarına şiddetle karşı çıktı.

Chicago FED Başkanı Evans: Trump Oran Düşürme Çağrısı Yorumladı Trump’ın eleştirilerine atıfta bulunan Charles Evans, oranların düşürülmesinin bugünün belirsiz ve düşmanca ticaret iklimi ortasında ekonominin altında yatan büyüme potansiyelini artırmak için fazla bir şey yapamayacağını dile getirdi.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2.25 büyüyeceğini öngören Evans, bunu sağlam bir rakam olarak nitelendirdi çünkü kendi görüşüne göre ekonominin uzun vadeli potansiyel büyüme oranını aştığını vurguladı. Evans, işsizlik oranının %4’ün hemen altında kalmasını beklerken enflasyonunsa önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yavaş yavaş merkez bankasının %2 hedefine doğru hareket edeceğini öngördü.

Güçlü doların enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu ve bunun dikkate alınması gerektiğini öne süren Evans, euronun dün dolar karşısında Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyeye ulaşmasına ilişkin bunun ithalat fiyatlarını nasıl etkilediğine ve enflasyon ölçümlerini nasıl değiştirdiğine bakacaklarını aktardı.

Kendisi dün yaptığı bir açıklamada da ekonominin karşı karşıya kaldığı olumsuz baskılara rağmen ABD’nin temelleri konusunda hala iyimser olduğunu savunmuştu. Halihazırda yaptıkları şeyin yeterli olabileceğini belirterek daha fazlasına ihtiyaç duyabileceklerine dair önerilere açık olduğunu kaydeden Evans, enflasyon ve işgücü piyasası verilerine bakıyor olacağını anlatmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu